Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Czy choruję na zaburzenie osobowości?


Recommended Posts

Cytat

Mam 21 lat i w ostatnim czasie nasilily mi sie objawy pasujące do osobowości zależnej.

Studiuje kierunek medyczny i natłok nauki i stresu spowodował pewnie to nasilenie.

Ale zawsze już szukałam akceptacji, grona ludzi bez ktorych czulam się nikim. mam chyba zaniżone poczucie wartości i nie radze sobie z tym. Ciągle mam to w głowie. Mam chlopaka, ktory mnie wspiera i stara się zrozumieć ale niewiele mi to pomaga.

Chcialam pójśc do psychologa ale do tej pory się nie przemoglam...

Czytalam, że jest to trudne do leczenia. pomóżcie, może ktoś się z tym uporał?! Maja

Szanowna Pani,

diagnoza zaburzenia osobowości (np. osobowości zależnej) powinna zostać przeprowadzona pod okiem specjalisty. Nie jest to proces szybki, wymaga trochę czasu. Podczas konsultacji psychologicznych przy okazji w pogłębiony sposób omówione zostałyby Pani trudności pod kątem możliwych rozwiązań. Wspomina Pani o poszukiwaniu akceptacji – istotnie poszukiwanie aprobaty może być wynikiem niskiego poczucia własnej wartości. Praca nad tym może odbywać się w ramach psychoterapii. Ciężko przewidzieć, czy będzie łatwa czy wprost przeciwnie – nie jest przesądzone, że będzie trudna, każdy człowiek inaczej reaguje na terapię. Co do trudności żeby się przemóc i porozmawiać z psychologiem, Pani Maju, rozmowa przebiega w życzliwej, ciepłej atmosferze, a psycholog ma empatyczną postawę, jest otwarty na Pani potrzeby, dostosowuje się do tempa w jakim Pani się otworzy na kontakt. Psychologa, psychoterapeutę obowiązuje tajemnica zawodowa, więc Pani sprawy omawianie są w atmosferze dyskrecji. Krótko mówiąc zachęcam do próby, by się przemóc, spróbować tego kontaktu, bo psycholog jest po to, by nieść pomoc, która Pani może się po prostu przydać; warto więc dać sobie do tego prawo, by z takiego wsparcia skorzystać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.