Jump to content

Lęk przed końcem


Adam_123

Recommended Posts

Cześć, mam 20 lat. Jestem studentem.

Odkąd pamiętam miałem problemy z akceptacją śmierci. Co jakiś czas narasta we mnie lęk, co będzie potem. Tworzę w głowie różne scenariusze. Niebo, ciemność, nicość, świadomość bycia w pustce. Nie potrafię pogodzić się z tym, że to wszystko minie. Porusza mnie to do takiego stopnia, że nie potrafię funkcjonować, nie mogę wstać z łóżka, nie mam motywacji na nic. Wiele razy myślałem, że skoro później nic nie będzie to dlaczego nie zakończyć życia już teraz. Boli mnie bezsens egzystencji. Próbowałem szukać drogi w Bogu ale nie przekonuje mnie to za bardzo. We wszystko wątpię. Nie mogę spać ani jeść. Przez pandemię i widmo wojny, myślę o śmierci coraz częściej. Rodzice mi nie pomagają, przez aktualną sytuację zamieniają się w radykałów, zaczynają nienawidzić wszystkiego czego nie rozumieją, a z zagorzałych katolików stali się ateistami.

W przeszłości starałem się po prostu o tym nie myśleć ale teraz nie mogę odgonić myśli.

Potrzebuję pomocy, tylko nie wiem jakiej.

Link to comment
Share on other sites

Cytat

 Wiele razy myślałem, że skoro później nic nie będzie to dlaczego nie zakończyć życia już teraz

Bo teraz żyjesz, czas na śmierć jest po życiu. 

Cytat

Odkąd pamiętam miałem problemy z akceptacją śmierci. Co jakiś czas narasta we mnie lęk, co będzie potem. Tworzę w głowie różne scenariusze. Niebo, ciemność, nicość, świadomość bycia w pustce. Nie potrafię pogodzić się z tym, że to wszystko minie. 

Nie musisz się tym martwić, to będzie tylko jakiś moment po którym będzie coś innego. Na pewno nie będzie to nic czego się byś mógł spodziewać, coś czego namiastkę mógłbyś sobie wyobrazić. Więc i nie ma to sensu.
Ciało wraz z mózgiem człowieka jest zaprojektowane tylko do przeżycia tego życia, wytworzenia narzędzi, życia w społeczeństwie, zapewnienie warunków do życia. Twoje logiczne myślenie nie służy rozwiązywaniu problemów istnienia, tylko do typowego codziennego zastosowania. Z trudem ludzkość tworzy jakieś sensowne teorie na temat tego jak działa wszechświat. 

Wszechświat, życie, śmierć to nie polowanie na mamuta. Mózg wydaje się tylko czymś co się nadaje do takich rozmyślań. Przede wszystkim w życiu zazwyczaj ma jakiś cel, skutek, przyczynę. Tak działa np. dzida do polowań na mamuta. Ale wszechświat może działać i pewnie działa na nieco innych zasadach.
 

Cytat

W przeszłości starałem się po prostu o tym nie myśleć ale teraz nie mogę odgonić myśli.

Jak gram w age of empires IV po sieci to szybko zapominam o innych rzeczach, bo sporo się dzieje. Są też pewnie jakieś inne zajęcia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
    
    
  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.