Jump to content

Strach przed błędami i porażka


Van91

Recommended Posts

Hej, chciałabym prosić o poradę. Odkąd pamiętam jest we mnie duży strach przed popełnieniem błędów, porażka. Do tego stopnia, że rezygnuje w ogóle z podejmowania prób, strach mnie paraliżuje. Zwykle przełamuje się dopiero wówczas, gdy jestem zapędzona w kozi róg i po prostu nie ma już innego wyjścia, co jest oczywiście okupione ogromnym stresem. Nawet w sytuacjach, w których otoczenie daje mi pozytywny feedback ja w to jakoś nie do końca wierze. Przykład - po 10 latach od zdania prawka i nie jeżdżenia autem pojawiła się potrzeba jego zakupu. Kupiłam auto, wzięłam kilka jazd z instruktorem. Instruktor był pozytywnie zaskoczony, że po takim czasie świetnie sobie radzę i ja też czułam się za kółkiem bardzo dobrze. Ale tylko w jego towarzystwie. Sama nie byłam w stanie nawet wsiąść do auta. Kilkanaście razy jeździłam z siostrą i też szło mi naprawdę dobrze jak na osobę początkująca. Ale choć intelektualnie wiedziałam, że jest ok to nie byłam w stanie się przełamać do tego stopnia, że auto w zasadzie przez rok stało nieużywane. Przełom również nastąpił w momencie gdy już byłam postawiona pod ścianą i od tamtej pory z powodzeniem jeżdżę i nigdy nie miałam żadnej przykrej sytuacji. 

Ta sytuacja to tylko przykład ale tak naprawdę dotyczy w zasadzie każdego aspektu mojego życia. Nawet jeśli w teorii mam wiedzę i umiejętności to w środku czuje się niekompetentna, jakby syndrom oszusta. Nie wiem z jakiego powodu ale nie ma we mnie za krzty wiary w siebie i tak jest odkąd pamiętam. Niech za przykład służy jeszcze fakt, że mimo samych 5 i 6 na świadectwie w podstawówce i maksymalnej liczby punktów z egzaminów końcowych wybrałam gorsze gimnazjum bojąc się, że do lepszego się nie dostanę (a podanie można było wówczas złożyć tylko jedno). Z perspektywy czasu wiem, że z tamtymi wynikami dostałabym się gdziekolwiek bym nie chciała i tak jest często po fakcie, ale w danym momencie po prostu nie ma we mnie żadnej wiary we własne umiejętności. Jeśli chodzi o podejmowanie prób to jest we mnie odwaga póki stoi przy mnie ktoś bardziej kompetentny. Wówczas rozkwitam i sama sobie pokazuje ile potrafię, naprawdę dużo rzeczy w życiu mi wychodzi. Ale wystarczy, że jestem pozostawiona sama sobie i pewność siebie znika a ja czuję się totalnie nie na miejscu. Każdy wydaje mi się wtedy mądrzejszy, lepszy, bardziej doświadczony a ja jak pajac, który nie wiadomo czego tu szuka i co tu robi.

Zdaje sobie sprawę, że każdy ma prawo do błędów i tylko tak można się czegoś nauczyć ale mimo tej świadomości nie trafia to do mnie, wstydzę się kompromitacji przed innymi ludźmi i sama sobą. Zawsze widzę najczarniejsze scenariusze co może pójść nie tak. I nawet jeśli np. przełamie się w jakichs kwestiach, jak chociażby to sztandarowe prowadzenie samochodu to nie przekłada się to w żaden sposób na wzrost pewności siebie i wiarę we własne możliwości w innych obszarach mojego życia. Po prostu mi sie jakoś udało i daje radę, co nie znaczy, że jest we mnie więcej odwagi na podejmowanie prób czy wyzwań w pracy czy w obszarach moich zainteresowań. 

Jak nad tym pracować? Poza tym, żeby podejmować próby? Jak przestać traktować siebie jako człowieka niekompetentnego i nie nadającego się do niczego? Choć intelektualnie wiem, że mam w sobie duży potencjał na niektórych polach, dużo czytam i mam w niektórych aspektach naprawdę spora wiedzę to podświadomie wciąż podważam swoje kompetencje i nie jestem w stanie pójść dalej. 

Będę wdzięczna za pomoc, może ktoś zmagał się z podobnym problemem i znalazł jakieś rozwiązanie. 

Pozdrawiam! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.
  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.