Skocz do zawartości

Kryzys w związku


Polecane posty

Cytat

Witam. Jestem w związku prawie od 4 lat, od około roku bardzo ciężko jest nam się dogadać. Mój partner mnie okłamuje, mimo moich ciągłych zapewnień, że może mi o wszystkim powiedzieć, nawet jeśli zrobi coś złego, to nie bedę zła, jeśli się przyzna. Często kłamstwa dotyczą drobnostek, ale on nie rozumie, że dla mnie szczerość w związku to podstawa. Ma wolną rękę, nawet jeśli chodzi o kontakty z płcią przeciwną, mimo iz parę razy okazało się, że spotyka się z innymi dziewczynami za moimi plecami, to mimo wszystko mu ufam, że mnie nie zdradzi i nie ograniczam go w żaden sposób, ale mam wrażenie, że im więcej ja staram się naprawić i dać mu od siebie, tym on mniej daje i jeszcze więcej wymaga ode mnie, przez co jest wiecznie niezadowolony. Mówi, że mnie kocha, ale nie wierzy, że coś się między nami naprawi, jednocześnie nie robi nic by to naprawić, nie umiem mu wytłumaczyć, że ja jestem w stanie zrobić wszystko, żeby ratować związek, ale on również musi popracować nad sobą i swoim podejściem. Za prawie każdym razem, gdy chcę porozmawiać, on się obraża, krzyczy, mówi przykre rzeczy i że mi wiecznie nic nie pasuje. Nie rozumie, że oczekuję szczerości i poczucia pewności w związku. Mówi, że ma dośc w kólko tych rozmów o tym samym, ja również, ale nie mam pomysłu jak do niego inaczej dotrzeć. Czasami udaje nam się porozmawiać na spokojnie, ustalić pewne rzeczy, on potrafi mnie przeprosić, docenić to jak się staram i przyznać, że to w nim tkwi problem, ustalamy wtedy jakieś rozwiązania, ale on na drugi dzień ot tak bez podania powodu po prostu się rozmyśla i wraca do swojego poprzedniego stanowiska tworząc tym samym kolejny konflikt. Nie potrafi dotrzymać słowa i unika konkretnych deklaracji, żebym nie mogła go potem z tego "rozliczyć" jak to on nazywa. Niby mnie kocha, a ciagle mowi, ze być moze powinniśmy się rozstać. Nie wiem co robić, nie jestem specjalistą, ale mam wrażenie, że on ma problemy emocjonalne, w ktorych ja chce mu pomóc i wlaczyć o ten związek, ale on twierdzi, że nie ma żadnego problemu. Ja też nie jestem idealna i też wiele rzeczy zrobiłam źle, ale przynajmniej mam tego świadomość i pracuję nad sobą, żeby nie popełniać błędów, chciałabym tego samego od niego, bo wiem, że jemu na mnie zależy i w gruncie rzeczy jesteśmy bardzo zgraną i zżytą parą, tylko są rzeczy, które nie pozwalają nam się tym ostatnio cieszyć. Nie wiem jak do niego dotrzeć. Proszę o radę.

Szanowna Pani,

 z przejęciem przeczytałem o problemach w Państwa związku. Starałem się do ostatniego zdania rozszyfrować, co właściwie stoi za Pani niesłabnącym zaangażowaniem. Partner Panią okłamuje, nie dotrzymuje danego Pani słowa, mówi przykre rzeczy, a także nie jest w stanie uczestniczyć we względnie spokojnej rozmowie o problemach tylko „obraża się, krzyczy”. Rozumiem, że pragnie Pani ratować związek i chciałaby porady, jak dotrzeć do partnera. Problem polega jednak na tym, że Pani może robić tylko swoje 50%. Druga połowa pracy do zrobienia spoczywa na partnerze. Może Pani w sposób możliwie asertywny, bez nadmiernych nerwów, konsekwentnie sygnalizować partnerowi swoje stanowisko i wyrażać prośby oraz gotowość do pracy nad związkiem. Nie może Pani jednak zmienić postawy partnera, ponieważ ten obowiązek spoczywa na nim. Proszę postawić granicę, określić konkretne konsekwencje jego niewywiązywania się z danego słowa, krzyków, mówienia przykrych rzeczy. Proszę dać sobie i związkowi czas, lojalnie o tym informując partnera. Jeśli w tym okresie nie dostrzeże Pani konstruktywnej zmiany w jego podejściu, warto poddać głębokiej refleksji, czy trwanie w takiej relacji ma dalszy sens. Partner może Panią zacząć traktować poważnie tylko wtedy, jeśli Pani sama zacznie traktować poważnie własne potrzeby, oczekiwania, granice.

Niewykluczone, że na pewnym etapie rozmów oboje Państwo czuliby rzeczywistą potrzebę pracy nad związkiem. W takim wypadku pomocna mogłaby się okazać terapia par.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.