Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Jak pomóc partnerowi, który choruje na depresję?


Recommended Posts

Cytat

Mój partner od dłuższego czasu cierpi na depresję, a ja nie potrafię zrobić nic żeby mu pomóc. Boję się, że popełniam dodatkowo jakieś błędy i pogarszam sprawę. Parter korzysta z profesjonalnej pomocy i nie chce mnie niczym obarczać, jednak wydaje mi się, że jego stan się pogarsza. Martwi mnie, że nie rozmawiamy o tym co go trapi i oddalamy się od siebie.

Jego samopoczucie coraz częściej wpływa negatywnie na mnie - jestem rozdrażniona tym, że nie potrafię mu pomóc lub gdy mówi te wszystkie okropne rzeczy o beznadziejności jego sytuacji, chwilami sama zaczynam tracić wiarę w sens życia.

Nie wiem co robić. Czy nakłaniać do rozmów na temat jego stanu (poza tym nie mieliśmy nigdy problemów z komunikacją), jak reagować na skrajnie pesymistyczne wypowiedzi, przeklamywanie rzeczywistości żeby wyglądała jak najgorzej, oddalanie się emocjonalne? 

Czuję się zupełnie bezsilna i coraz trudniej mi patrzeć na cierpienie ukochanej osoby, tym bardziej, że nie potrafię zrozumieć tego co się z nim dzieje. Mam wyrzuty sumienia gdy sama niekiedy czuję się szczęśliwa albo gdy oczekuję żeby partner coś dla mnie zrobił. Czy sama powinnam też skorzystać z pomocy psychologa?

Szanowna Pani,

jeśli partner posiada profesjonalną pomoc i jednocześnie nie deklaruje wobec Pani precyzyjnych oczekiwań odnośnie form wsparcia, proszę uzbroić się w cierpliwość i po prostu być przy nim, być obecną w razie gdyby Pani potrzebował.

Pragnienie by jak najszybciej pomóc partnerowi jest skazane w tym wypadku na niespełnienie. Tego stanu nie da się błyskawicznie odmienić. Proszę nie mieć takich ambicji, by natychmiastowo ukoić partnera, gdyż to nieuchronnie doprowadzi Panią do frustracji, a ona natomiast sprawi, że zamiast pomagać zacznie Pani wywierać mimowolnie presję, naciskać, a to napotka opór i może pogorszyć kontakt.

Pozbieranie się wymaga zwykle trochę czasu. Jeśli ma Pani poczucie, że stan partnera się pogarsza, być może wynika to z faktu, że kontaktuje się z trudnymi emocjami. To zrozumiałe, że w takim momencie człowiek gorzej funkcjonuje – jedynym sposobem żeby się z tym uporać, to przejść przez to.

W miarę możliwości warto aktywizować partnera, ponieważ w takim stanie może izolować się i unikać rozrywek, które odbiera jako mniej przyjemne niż niegdyś. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.