Skocz do zawartości

Neurotyzm, osobowość unikająca czy co?


Polecane posty

Cytat

Mam 28 lat, męzczyzna. Problemy z którymi sie zmagam towarzysza mi odkąd pamietam, wraz z wiekiem mimo walki z nimi i rzpełamywaniu robia sie jescze bardziej uciazliwie. Zawsze czulem sie źle wśród ludzi, (oczywiscie poza tymi ktorymi bardzo dobrze znam, chociaz nawet z nimi jakos nie czulem sie w pelni spokojny), gdy ide ulica nawet czuje sie zagrozony, choc wiem ze nic mie nie grozi raczej, klasyczne mysli to takie "co on sobie mysli terazo o mnie " i sie zmarwiam i tu nstepuje wewnatrzna walka z tymi myslami i emocjami i rozne argumenty za i przeciw. Ogólnie zawsze sie duzo wszystkim zamartwialem np. w szkole jak byl pierwszy dzien po swietach to przez cala droge zamartwialem sie czy moze dzis jednak nie myslo trzeba przyjsc. Zawsze chcialem byc najlepszy mimo ze aby to osiagnac to nie robilem wystarczajaca i bylem leniwy co powodowalo zlosc na siebie ogromna i krytyke siebie. Sam przez wiele lat probowalem z tym walczyc medytacje, treningi trening Schultza i jacobsona, mindfullness, muzyka relaksacyjna, zajac sie jakims sportem boks, jazda na rowerzem bieganie, nauka gry na instrumencie gitara, harmonijka, beben poprostu znalesc cos aby nie myslec, nie analizowac cigale wszystkiego ale wiekszosc rzeczy bardzo szybko poczucilem bo na poczatku sprawialy jakas tam radosc ale potem juz stawaly sie czynnosciami ktore robi sie na sile. Oczywiscie pochlanialem wiele ksiazek na temat rozwoju osobostego, psychologi itd, alby sie dwiedziec co ze mna nie tak jest i znalesc rozwiazanie.

A tak w skrócie to co zauwazylem to :

- Do kazdej mysli czy emocji dodaje wyobrazenie siebie (czyli takie "ja"  czyli obraz siebie jak wygadam w oczach innych).

-Zamartwianie sie ciagle o niemal wszystko.

-Głowne emocje to lęk ( przed kompromitacja, "oslabieniem sie" zrobieniem czegos nie nie tak) , irytacja,  silna niechęć do wiekszosci  rzeczy czy zadań, zlosc na siebie i innych

- Dogłebna nanaliza wszystkego pod roznym kątem

-Nieustajacy wewnetrzy konflikt i krytyka

-Niemoznosc zrelaksowania sie

- Przeżuwanie wszystkich emocji i kreowanie różnych scenariuszy i potepianie siebie za to że nie moge poprostu odpuscic

-Nie wiem jak sie zachowac w sytuacjach spolecznych

- Reakcja na sytuacje konfliktowe albo nawet zeby cos komus powiedziec to albo uleglość albo agresja (bo powoduje zal i złość do siebie)

- Niezadowolenie z siebie

- Bole glowy, bole plceców, permamentne napiecia w kregoslupie

Dziekuje za uwage

Szanowny Panie,

niestety wydaje się, że bez profesjonalnie przeprowadzonego wywiadu psychologicznego lub lekarskiego trudno będzie w oparciu o podane informacje odpowiedzieć na Pana pytanie.

Neurotyzm jest cechą osobowości, przekładającą się na łatwość popadania w stany lękowe, niską odporność na stres, brak równowagi emocjonalnej. Natomiast osobowość ulegająca to rodzaj zaburzenia osobowości charakteryzujący się między innymi postrzeganiem siebie jako społecznie niekompetentnej osoby, ograniczaniem kontaktów z ludźmi (z wyjątkiem kilku lubianych), zaabsorbowaniem krytyką lub odrzuceniem w sytuacjach społecznych.

Neurotyzm może być zmierzony przy pomocy testu psychologicznego, natomiast diagnozę zaburzenia osobowości stawia psychoterapeuta lub psychiatra odpowiedzialny za leczenie danej osoby.

W swojej wiadomości pisze Pan o zamartwianiu się, lęku, dolegliwościach fizjologicznych… Specjalista przebadałby Pana pod kątem zaburzenia lękowego uogólnionego, które ma tego typu objawy. 

Jak wspomniałem na wstępie, zalecana jest konsultacja psychoterapeutyczna lub wizyta u lekarza psychiatry. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
       
       
    • 0 komentarzy
      Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
       
       
    • 0 komentarzy
      Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
       
    • 0 komentarzy
      Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
       
    • 0 komentarzy
      Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
       

      Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
       
      Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
      Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
      Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
       
      Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.