Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

oles4664

Natrętne myśli egzystencjalne.

Recommended Posts

Witam,

od miesiąca nękają mnie natrętne myśli egzystencjalne typu: "To co się wokół mnie dzieje to sen i zaraz się obudzę ". 

"Pewnie jestem w jakieś śpiączce i to co mnie otacza, czego doświadczam jest tylko moim wyobrażeniem, marzeniem".

Dodam, że jestem w 8 miesiącu ciąży i studiuję, mam kochanego męża, dom, wszystko mi sie w życiu dobrze układa. Nie miałam łatwego życia i aż nie mogę w to uwierzyć, że wszystko mi sie udaje. Dlatego też mam te natrętne myśli , że to pewnie moje wyobrażenia, marzenia i zaraz to wszystko pryśnie, a ja się obudzę w domu rodzinnym. Proszę o poradę, jak się tych natrętnych myśli pozbyć? Dodam, że powodują one u mnie napady lęku.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

czytając Pani wpis mam wrażenie, że broni się Pani przed doświadczaniem pozytywnych rzeczy z obawy, że to wszystko się skończy. Jakie Pani przekonanie stoi za tym myśleniem? Proszę się przyjrzeć czy to nie myśli typu: np:

- nie zasługuję na to czego doświadczam,

- to jest zbyt dobre aby było prawdziwe, zaraz coś złego się wydarzy

Takie myślenie może wynikać z tego czego Pani doświadczyła w przeszłości ale schematy wydarzeń nie muszą się powtarzać. Warto aby Pani zobaczyła swój wkład w obecną sytuację, że to Pani podjęła konkretne działania aby znaleźć się w tym miejscu, w którym Pani  obecnie jest.

Niech Pani nie tłumi swoich pozytywnych uczuć lękiem, że coś się wydarzy. Lęk nie jest prawdziwy, lęk to nasze wyobrażenia. Pani tak jakby odwróciła sytuację - wierzy Pani, że Pani lęk może się spełnić a kwestionuje Pani prawdziwość tego czego Pani doświadcza.

Aby odpędzić te natrętne myśli proszę skupić się na teraźniejszości i na danej chwili. Może Pani poczytać literaturę na temat uważności (mindfulness), nad uczeniem się bycia "tu i teraz" czyli doświadczania chwili wszystkimi zmysłami. To czego Pani doświadcza w danym momencie jest prawdziwe.

Jeśli zaobserwuje Pani, że lęk narasta i nie jest Pani sobie w stanie z nim poradzić może Pani podjąć terapię i udać się na konsultację do lekarza specjalisty.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.