Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Jaku_H

Lęk przed odrzuceniem

Recommended Posts

Witam,

Mam duży problem z lękiem przed odrzuceniem. Mam dwójkę przyjaciół, ale ciągle się boję, że zostane odrzucony przez któregoś z nich. Każdy gest lub reakcję (np. jednorazowe krótkie odpisanie na wiadomość lub nieodebranie telefonu) odbieram jako chęć odrzucenia. Ciągle czuję, że im nie wystarczam i przeszkadzam. Ciągle myśle o tym, że mogę zostać odrzucony.

Bardzo proszę o porady jak z tym walczyć bo bardzo mnie to męczy i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu oraz spokojnym śnie.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.  

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

porusza Pan dwa obszary, które uprzykrzają Panu codzienne funkcjonowanie. Jeden to lęk przed odrzuceniem a drugi to poczucie, że Pan nie jest ważny i jakoś nie spełnia Pan oczekiwań przyjaciół. Warto aby Pan się przyjrzał czy kiedykolwiek doznał Pan odrzucenia lub odtrącenia oraz czy był Pan kiedyś oceniany lub krytykowany za to jaki Pan jest lub, że nie spełnia Pan czyichś oczekiwań. A może musiał Pan "zasłużyć" na to aby zwrócić czyjąś  uwagę lub uzyskać aprobatę? I dlatego teraz potrzebuje Pan doświadczyć intensywnej uwagi od przyjaciół.

Bierze też Pan na siebie odpowiedzialność za ich reakcję - nie odpisali mi albo odpisali zdawkowo bo jestem "niewystarczający". Warto aby Pan spróbował pomyśleć w takiej chwili - znamy się już tyle lat, do tej pory mnie nie odrzucili, pomimo tego, że czasami nie odpisują to i tak się przyjaźnimy. Może akurat teraz robią coś innego, są zajęci i nie mogą poświęcić mi więcej uwagi ale to nie świadczy o odrzuceniu.

Może Pan się zastanowić czy gdy Pan otrzymuje wiadomości od nich to czy zawsze ma Pan tyle czasu aby poświęcić im dużo czasu na odpowiedź i czy to nie przerywa jakiegoś Pana zajęcia?

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.