Jump to content
tilleruez

Strach przed jedzeniem, kołatania serca

Recommended Posts

Mam 28 lat, w 2018 roku przeszedłem terapię i biorę leki drugi rok (citaxin, trittico), jednakże jakieś pół roku temu zacząłem je powoli odstawiać i tym chyba pogrzebałem remisję...

Zaczęło się od strachu o swoje serce - wysiłek i posiłki do pełna powodowały u mnie kołatania serca, miałem natręctwo sprawdzania pulsu i ciśnienia, które oczywiście w wyniku stresu wzrastały, po prostu błędne kółko.
Wykonałem badania, by wykluczyć fizyczne dolegliwości; rzecz jasna wszystko w normie.
Pewnego dnia wyszedłem po niewielkim obiedzie z domu i w drodze do lekarza przestraszyłem się swojego samopoczucia tak bardzo, że stanąłem w miejscu jak wryty, ze łzami w oczach, nie mogąc ruszyć dalej. Wtedy postanowiłem sięgnąć po pomoc specjalisty.
Pomogły mi terapia z wdrożoną farmakologią, wraz z upływem czasu wracałem do normalnego życia.

W ostatnich miesiącach ten główny problem związany z jedzeniem zaczyna powracać - już wcześniej lekarz rodzinny podejrzał u mnie zespół jelita drażliwego i myślę, że IBS faktycznie mógłby stanowić część problemu, ponieważ krótko po posiłku pojawiają się wzdęcia, nagła potrzeba pójścia do toalety i kołatania serca, które ustępują zaraz po skorzystaniu.
Nie daje mi spokoju, że właściwie zarówno te dwa lata temu jak i tym bardziej teraz nie czuję się szczególnie "w depresji" - spotykam się z ludźmi, mam dobry humor, żyję swoim zwykłym tempem, wszelkie sprawy załatwiam zgodnie z planem. Wszystko wali się dopiero po jedzeniu, gdy paraliżuje mnie absurdalny strach przed "powtórką z rozrywki" i gonitwa myśli: zjadłem zbyt wiele, serce wariuje, jak sobie pomóc, powinienem się położyć i tak dalej...

Podczas pierwszej i jedynej terapii nie spotkałem nikogo z podobnym problemem, może ktoś taki znajdzie się na forum? Jak można sobie poradzić z takimi lękami? Może działanie w kierunku IBS byłoby dobrym pomysłem?
Zastanawiam się też nad drugą terapią, jednak w miarę możliwości wolałbym próbować wygrać ze strachem sam ze względu na wspomniany "ogólnie dobry" stan; idąc na nią z takim "pojedynczym" problemem czułbym się pewnie jak hipochondryk.

Łukasz

Dzień dobry,

Zwiększona aktywność serca czy wyższy puls po aktywności fizycznej czy obfitym posiłku to naturalne objawy. W pierwszym przypadku serce pracuje szybciej aby wraz z krwią dostarczyć tlen do mięśni, a w drugim do układu trawiennego. Wypełniony żołądek może dawać poczucie ucisku czy bólu kojarzący się czasem z problemami z sercem.

Pan opisuje stan, w którym zaczął się Pan bać tych objawów co w efekcie je potęguje dlatego, że lęk również daje podobne symptomy. W przypadku lęku organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki, tak samo jak w przypadku aktywności fizycznej. A więc odczuwamy przyspieszone bicie serca, wzrasta ciśnienie krwi, organizm pozbywa się "balastu" poprzez potrzebę defekacji. To wszystko są naturalne procesy.

Aby sobie z tym poradzić na pewno warto aby Pan zrozumiał te procesy oraz uspokajał się gdy zaczyna Pan się tak czuć. Czyli może Pan stosować głębokie oddechy z długim wydychaniem powietrza oraz relaksację.

Na pewno wskazane jest aby udał się Pan do lekarza psychiatry i skonsultował odstawienie leków i do lekarza gastrologa aby wykluczyć zespół jelita drażliwego. Jeśli chodzi o psychoterapię to sugeruję pracę nad radzeniem sobie ze stresem i lękiem. co pomoże Panu nauczyć się nowych schematów myślenia i zachowania w trudnych sytuacjach i radzić sobie z nimi bez leków.

Pozdrawiam,

Katarzyna