Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

tilleruez

Strach przed jedzeniem, kołatania serca

Recommended Posts

Mam 28 lat, w 2018 roku przeszedłem terapię i biorę leki drugi rok (citaxin, trittico), jednakże jakieś pół roku temu zacząłem je powoli odstawiać i tym chyba pogrzebałem remisję...

Zaczęło się od strachu o swoje serce - wysiłek i posiłki do pełna powodowały u mnie kołatania serca, miałem natręctwo sprawdzania pulsu i ciśnienia, które oczywiście w wyniku stresu wzrastały, po prostu błędne kółko.
Wykonałem badania, by wykluczyć fizyczne dolegliwości; rzecz jasna wszystko w normie.
Pewnego dnia wyszedłem po niewielkim obiedzie z domu i w drodze do lekarza przestraszyłem się swojego samopoczucia tak bardzo, że stanąłem w miejscu jak wryty, ze łzami w oczach, nie mogąc ruszyć dalej. Wtedy postanowiłem sięgnąć po pomoc specjalisty.
Pomogły mi terapia z wdrożoną farmakologią, wraz z upływem czasu wracałem do normalnego życia.

W ostatnich miesiącach ten główny problem związany z jedzeniem zaczyna powracać - już wcześniej lekarz rodzinny podejrzał u mnie zespół jelita drażliwego i myślę, że IBS faktycznie mógłby stanowić część problemu, ponieważ krótko po posiłku pojawiają się wzdęcia, nagła potrzeba pójścia do toalety i kołatania serca, które ustępują zaraz po skorzystaniu.
Nie daje mi spokoju, że właściwie zarówno te dwa lata temu jak i tym bardziej teraz nie czuję się szczególnie "w depresji" - spotykam się z ludźmi, mam dobry humor, żyję swoim zwykłym tempem, wszelkie sprawy załatwiam zgodnie z planem. Wszystko wali się dopiero po jedzeniu, gdy paraliżuje mnie absurdalny strach przed "powtórką z rozrywki" i gonitwa myśli: zjadłem zbyt wiele, serce wariuje, jak sobie pomóc, powinienem się położyć i tak dalej...

Podczas pierwszej i jedynej terapii nie spotkałem nikogo z podobnym problemem, może ktoś taki znajdzie się na forum? Jak można sobie poradzić z takimi lękami? Może działanie w kierunku IBS byłoby dobrym pomysłem?
Zastanawiam się też nad drugą terapią, jednak w miarę możliwości wolałbym próbować wygrać ze strachem sam ze względu na wspomniany "ogólnie dobry" stan; idąc na nią z takim "pojedynczym" problemem czułbym się pewnie jak hipochondryk.

Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Zwiększona aktywność serca czy wyższy puls po aktywności fizycznej czy obfitym posiłku to naturalne objawy. W pierwszym przypadku serce pracuje szybciej aby wraz z krwią dostarczyć tlen do mięśni, a w drugim do układu trawiennego. Wypełniony żołądek może dawać poczucie ucisku czy bólu kojarzący się czasem z problemami z sercem.

Pan opisuje stan, w którym zaczął się Pan bać tych objawów co w efekcie je potęguje dlatego, że lęk również daje podobne symptomy. W przypadku lęku organizm przygotowuje się do walki lub ucieczki, tak samo jak w przypadku aktywności fizycznej. A więc odczuwamy przyspieszone bicie serca, wzrasta ciśnienie krwi, organizm pozbywa się "balastu" poprzez potrzebę defekacji. To wszystko są naturalne procesy.

Aby sobie z tym poradzić na pewno warto aby Pan zrozumiał te procesy oraz uspokajał się gdy zaczyna Pan się tak czuć. Czyli może Pan stosować głębokie oddechy z długim wydychaniem powietrza oraz relaksację.

Na pewno wskazane jest aby udał się Pan do lekarza psychiatry i skonsultował odstawienie leków i do lekarza gastrologa aby wykluczyć zespół jelita drażliwego. Jeśli chodzi o psychoterapię to sugeruję pracę nad radzeniem sobie ze stresem i lękiem. co pomoże Panu nauczyć się nowych schematów myślenia i zachowania w trudnych sytuacjach i radzić sobie z nimi bez leków.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.