Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

agresja w stosunku do dziecka


Recommended Posts

Jestem samotną matką dwójki dzieci - 7 i 3 lata. Pracuję na cały etat. Moim problemem jest nadmierna nerwowość. Czasem krzyczę na dzieci z byle powodu. Starsze jest trochę nadpobudliwe, ale też ciągle wymagające mojej uwagi i  głośne, co mnie wyprowadza z równowagi. Czasem miałabym ochotę uciec z domu przed ciągłymi krzykami i płaczami. Starsze dziecko nie chce samo zasypiać, kiedy wychodzę z pokoju zaczyna okropnie wyć. Zwykle więc siedzę przy nim aż zaśnie, ale strasznie mnie to wkurza, bo jestem po pierwsze zmęczona, a po drugie mam mnóstwo rzeczy do zrobienia. Czasem reaguję agresją na ten wieczorny płacz - krzyczę, szarpię. Niemal w tym samym momencie już tego żałuję, mam wyrzuty sumienia, później przepraszam, ale to się powtarza znowu. Czuję się okropnie, bardzo się staram, a mimo to popełniam wciąż te same błędy. Chciałabym być bardziej opanowana, nie wybuchać złością, a przede wszystkim nie robić fizycznej, ale też psychicznej krzywdy dziecku. Jak opanować złość na dzieci?

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry, pisze Pani o trudności z radzeniem sobie ze złością. Wyraża Pani obawy, że ta złość czasem przeradza się w agresję w stosunku do dzieci. Pytanie czy to rzeczywiście  dzieci wywołują w Pani uczucie złości czy kumuluje Pani uczucia z całego dnia i rozładowuje je przy dzieciach. Złość odczuwamy wtedy gdy ktoś/coś nam staje na przeszkodzie osiągnięcia celu lub łamie ważne dla nas zasady. Najlepiej przeżywać złość (i wszystkie uczucia) na bieżąco aby jej nie tłumić i zbierać w sobie bo wtedy może tak wezbrać, że tracimy kontrolę i wybuchamy. W wypadku złości może pomóc rozmowa, wyrażająca uczucie, relaksacja, sport i wiele innych sposobów. W rozmowie z psychologiem może Pani zrozumieć swoje emocje i ich źródło oraz nauczyć się sposobów ich konstruktywnego wyrażania. Pozdrawiam, Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.