Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Dwoje rodzeństwa, jeden psycholog - czy to jest ok?


Recommended Posts

Cytat

Pytanie:

Czy to byłoby okey, aby psychoterapeuta prowadził terapię indywidualną dwojgu rodzeństwa, które w dodatku ma skomplikowaną, konfliktową relację?

Odpowiedź:

Psychoterapia indywidualna ma to do siebie, że bazuje na wizji, perspektywie danego klienta. Terapeuta wchodzi w jego świat znaczeń i choć nie jest bezkrytyczny, to jednak opiera się na relacji i wersji konkretnej osoby. Jest dla niej oparciem i ma działać w interesie jej dobra. Ze zrozumiałych względów terapeutyzowanie indywidualnie dwóch bliskich osób utrudniałoby realizowanie tych wytycznych psychoterapii. Z tego względu nie jest to wskazane i psychoterapeuta powinien odmówić bez wdawania się w szczegóły i pomóc znaleźć innego specjalistę tej osobie, która zgłasza się w drugiej kolejności. Natomiast jeśli jeden psychoterapeuta miałby pracować z krewnymi lub bliskim sobie ludźmi, to w porządku, ale wtedy odbywa się to w ramach terapii par, małżeństw lub rodzinnej, a nie indywidualnej. Od powyższego mogą istnieć rzadkie skądinąd wyjątki. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.