Jump to content

jak zachęcić męża do psychoterapii


Justyna

Recommended Posts

Witam. Jestem 30-letnią mężatką z dwójką dzieci. Bardzo kocham mojego męża, ale od ok 2 lat ciężko nam że sobą być. Mój mąż jest dobrym człowiekiem, ale nie radzi sobie z emocjami. Nie ukazuje ich nam( przynajmniej tych pozytywnych). Wręcz przeciwnie wszystkie drobnostki go zloszcza. Nauczyliśmy się już z dziewczynkami nie wchodzić mu w drogę gdy ma gorszy dzień. Niestety gorsze dni są coraz częściej. Wiem , że mąż kocha mnie i dziewczynki, ale nie mogę zmusić go do terapii, a nie jestem w stanie funkcjonować z osobą, która mi ubliza i na mnie ciągle krzyczy. Chciałabym też, aby dziewczynki miały ojca na którego Zawsze mogą polegać. Nie ukrywam, że mój charakter nie pomaga w odbudowaniu relacji, ponieważ nie pozwalam mężowi krzyczeć na dzieci i często kłócimy się z tego powodu. Udaję twardą osobę, niewzruszoną obelgami, często nie jestem dluzna w słownictwie. Sytuacji nie poprawia też fakt, że nasza najmłodsza córka jest dzieckiem niepełnosprawnym i wymaga stałej rehabilitacji. Ja zostałam że wszystkim sama , potrzebuję wsparcia, którego mąż mi nie okazuje. Jak nakłonić go na współpracę i kontakt z psychologiem? Moje prośby i groźby na nic się zdały, a ja bardzo chce uratować ten związek, chociażby że względu na dzieci i na wszystkie lata, które przeżyliśmy razem. Dziękuję

Link to comment
Share on other sites

@Justyna

Opisuje Pani swoje problemy małżeńskie koncentrujące się wokół problemów, związanych z występowaniem kłótni, krzyków, ubliżania. Mówi Pani także o chęci ratowania związku. Na końcu pyta Pani, jak zachęcić partnera do kontaktu z psychoterapeutą. 

Od razu muszę lojalnie zaznaczyć, że nie da się nikogo zmusić do realnej pracy nad sobą. Faceci często tak mają, że nie dają sobie prawa do korzystania ze wsparcia. Są wychowywani na Terminatora – mają być całkowicie samowystarczalni i twardzi. Dowcip polega na tym, że nawet Arnold Schwarzenegger korzystał swego czasu z psychoterapii. Swoich terapeutów lub psychologów mają też obowiązkowo wybitni sportowcy. Skoro już próbowała Pani prośbą i groźbą, to może Pani spróbować dowcipnie sprzedać ten pomysł mężowi jako nowe doświadczenie, swoistą ciekawostkę na zasadzie, idź, zobacz jak to będzie, może ten gość czymś cię zaskoczy. Nawet Tony Soprano z kultowego serialu „Rodzina Soprano” miał swoją terapeutkę. Może Pani też puścić mężowi jakiś odcinek pierwszego sezonu serialu „Hannibal”. Tam psychoterapeuta jest także… Kanibalem. W sumie, ja też ponoć na zdjęciu profilowym wyglądam złowrogo. Kto wie, co chowam w szafie…

Podsumowując tą specyficzną nieco wypowiedź, proponuję by podeszła Pani do tego z poczuciem humoru, bez zadęcia, bo na siłę z mężczyzną może być ciężko – niejeden w takiej sytuacji spina się i staje okoniem. Jeśli to nie przejdzie, to pozostaje mieć nadzieję, że jednak partner sam przejrzy w pewnym momencie na oczy. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.