Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Pamięć...


Marcel55556

Recommended Posts

Mam nadzieje, że to dobry dział.

Zatem tak - gdy jest jakieś słowo lub ciąg liczb trudno jest mi go zapamiętać, nawet jak się napatrzę i wejdzie on głowy to po chwili kompletnie wyparowuje nawet jak bardzo chcę go zapamiętać, rozumiem że nie da się zapamiętać nie wiadomo ile, ale czy to już nie przegięcie? Inna sprawa to taka, gdy nawet jak coś umiem, to w sytuacji, gdy właśnie tego potrzebuje mam stan jakbym tego kompletnie nie wiedział. Nie wiem czy to stres, czy co, ale działa to porażająco w niektórych sytuacjach, ponadto sam nie czuje się zestresowany, prędzej opisałbym to stanem "nieświadomości" o danej informacji.

Inna sprawa to ciągła niepewność, mogę przeczytać daną rzecz 50 razy, a nadal mam tą niepewność jakbym czytał ją pierwszy raz i to niezbyt dokładnie, odstęp czasowy nie ma tu nic do rzeczy. W głowie się to nie chce ułożyć czy chodzi o coś innego?

Jeszcze dwie kwestie, które mi zapamiętywanie bardzo utrudniają:

- błędy pamięci, mam je praktycznie ciągle, jest liczba np. 3,14 i jak mam ją napisać to na kartce jest 3,16. To samo np. girl potrafiłem kiedyś napisać jako gril i musiałem to słowo sprawdzać i pisać masę razy, ale wreszcie się jakoś ułożyło... chociaż też nie jestem pewny czy nie palnę takiej gafy. Litery lub słowa zmieniają swoje położenie lub są zastępowane innymi.

- ból, próbuje coś zapamiętać, czytam tekst ze świadomością, że mam lub chcę go zapamiętać to momentalnie boli mnie płat czołowy... przy dłuższej sesji np. pół godziny jestem zmęczony i mam dość, czasami potrafi mi się podwyższyć temperatura, sam proces zapamiętywania jest bardzo nieprzyjemny i niekomfortowy. Ten ból występuje też jak próbuję coś przeanalizować lub zrozumieć np. parę linijek kodu w których próbuje zrozumieć co się dzieje i znowu pojawiają się te objawy.

Myślałem, że mózg jest niezwyczajny, źle się odżywiam lub nie ćwiczę, ale nawet po takich zmianach nadal mam takie problemy, a w zasadzie to im dłużej się uczyłem tym bardziej mi się pogarszało, z jednej strony nie chciałem być leniwy, a z drugiej zmuszam się do czegoś czego nawet bardzo nie chcę robić co skutkowało wyrzutami sumienia. Nie wiem może motywacja czy coś jeszcze innego... chociaż, gdyby jej nie było to nie robiłbym tego przy takich niedogodnościach.

Link to comment
Share on other sites

23 lata

Błędy chyba od zawsze - potrafiłem nauczyć się tematu i mimo wszystko podawałem złą odpowiedź albo nieodpowiednią, uczyć się sam z siebie zacząłem dopiero w drugiej klasie gimnazjum, nie było to takie złe i zostało mi to do pierwszej klasy liceum, gdzie miałem po takiej nauce zanurzyć głowę w lodowatej wodzie.

Podobnie mam teraz z prawkiem, kiedy uczę się czegoś to znowu boli mnie głowa. Dobrze, że mam chociaż okazję to wyćwiczyć praktycznie, bo widzę jak to działa.

"Treningu" też sam próbowałem, uczyłem się słówek w zeszłe wakacje, przydawało się, sam sobie w głowie nawet mówiłem, że to się przyda, ale niedogodności się znowu pojawiały i ostatecznie z tego zrezygnowałem. Próbowałem robić przerwy, jakieś systemy czy dostosować otoczenia, ale to nic nie daje.

Co do samego bólu to problem jest tylko z głową, ale jak pisałem, ból nie jest jakiś duży, ot nieprzyjemny co utrudnia naukę, jednak temperatura jakbym siedział na nagrzanym słońcu czy dostał gorączki. Sam już nawet nie wiem czy na tym nie polega wysiłek włożony w nauczanie się... trzeba coś w końcu od siebie dać, gdy chce się coś mieć np. jakąś wiedzę.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Myśli mam pozytywne - sam z resztą pisałem jakie one są, mógłbym wręcz stwierdzić, że do pewnego stopnia pozwalają sobie poradzić z bólem czy ze zmęczeniem. Pojawia się irytacja przy tym jak czegoś zapomnę - ale mam tutaj na myśli taką irytację jaką ma chyba każdy, oczywiście nie oczekuje od siebie nie wiadomo ile, bo mało kto raczej zapamięta od razu 10 słówek czy 3 wzory.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.