Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Kilja

Zmiany nastroju

Recommended Posts

Cześć, 

W sumie to nie wiem jak zacząć to wszystko. Mam 31 lat, pracuję na codzień i jestem lesbijką. Swoją orientację akceptuję w 100%, jestem w związku już 6 lat. 

Od bardzo dawna tłumię w sobie emocje, mimo że czasem mam ochotę w coś uderzyć, albo podnieść głos. Wszystkie takie rzeczy rozgrywam tylko w swoim umyśle. Swego czasu, jeszcze jakieś 2-3 lata temu przejawialam autoagresywne zachowania. 

Nadchodzi jesień i czuję że znowu dopada mnie zmiana nastroju. Dużo szybciej mnie wszystko denerwuje, nie chce mi się z nikim rozmawiać, najchętniej bym zamieszkała gdzieś na bezludnej wyspie, gdzie nie byłoby nikogo kto by mnie draznił. Czesto mam wrażenie, że poza wewnętrznymi pokladami agresji i złości na cały świat nie ma we mnie innych uczuć. Nie umiem zliczyć Ile razy miałam ochotę dać upust tym emocjom,  ale z drugiej strony wiem, ze mogłabym powiedzieć za dużo i zranilabym niewinne osoby. Przykład tego co mnie może wyprowadzić z równowagi: partnerka zapytała "co to za kaszel" (który męczy mnie od czasu do czasu) a ja nawet teraz czuję wewnątrz tzw "agresora". Najmniejsza głupota doprowadza mnie do szału wewnetrznego. 

Szczerze mówiąc to poza irytacja, złością czy zdenerwowaniem nie czuje nic innego. Nawet jakbym miała teraz powiedzieć komukolwiek "lubię Cię" to nie przeszło by mi to przez gardło. 

Przeważnie mam tak w okresie jesienno zimowym. Chodzę napięta jak struna. Tłumaczyłam sobie to milion razy napięciem przedmiesiaczkowym, ale czuję że znowu dopada mnie ten okres. 

Wiem, że jest to wszystko napisane bardzo chaotycznie, ale ciężko jest mi zebrać myśli w coś sensownego. Nie wiem czy to normalne jest, chyba nie, skoro kochając kogoś w takim okresie ma się co ochotę posłać do przysłowiowego diabła. Ta nagła zmiana nastroju jest naprawdę męcząca i w sumie nie wiem co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Zauważyła Pani u siebie zmiany nastroju, które pogłębiają się w okresie jesienno-zimowym. Być może są to sezonowe zaburzenia nastroju wynikające z krótszego dnia a tym samym zmniejszonej ilości światła dziennego, którą Pani odbiera i zaburzeniami wydzielania melatoniny. Takie zaburzenie może zdiagnozować i leczyć lekarz psychiatra.

Pisze Pani również o dominującym u Pani napięciu, rozdrażnieniu, złości, które Pani kumuluje w sobie. Te emocje mają to do siebie, że nie rozpoznane i nie wyrażone w porę zbierają się aby w końcu wybuchnąć. Czasami nie radząc sobie z tymi emocjami, a nie chcąc ranić bliskich, osoby ich doznające ranią siebie. Czasami wynika, to z tego, że nie mogły wyrażać takich uczuć w dzieciństwie. Jakkolwiek ani agresja w stosunku do innych ani w stosunku do siebie nie jest konstruktywnym wyrażaniem emocji.

Aby sobie poradzić z emocjami należy przede wszystkim rozpoznać ich źródło: "dlaczego ja się tak czuje?", "Jaka sytuacja to spowodowała?". następnie zastanowić się czy mam wpływ na tę sytuację i co zrobić aby tak się nie czuć.

Już samo zrozumienie sytuacji powoduje obniżenie napięcia a tym bardziej podjęcie działania aby ją zmienić. Emocje są informacją, trzeba ją zrozumieć i zadziałać a nie tłumić w sobie.

Może Pani obserwować siebie lub podjąć terapię na której nauczy się Pani rozpoznawać, rozumieć i radzić sobie z emocjami.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.