Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Aga22

Lęki

Recommended Posts

Witam 4 lata temu zachorowałam na chorobę meniera, od 3 lat nie mam już zawrotów głowy ale to był trudny dla mnie czas, ciągle się balam ponieważ zawroty pojawiały się w każdem miejscu i nie spośród ich było przewidzieć, balam się wychodzić z domu sama, w końcu lekarz wykonał zabieg który zlikwidował zawroty a ja do dziś panicznie boję się że choroba wróci, czytam jak opętana wszystko na ten temat, budzę się z tym strachem że będę znów chora nie umiem wymazać tego strachu, myśli ze swojej głowy. To bardzo niszczy mi życie. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo szybko i trwale uczymy się sytuacji, które nam zagrażają. Dla Pani zagrożeniem były zawroty głowy bo nie wiadomo kiedy mogły się pojawić i co mogło się wtedy Pani przydarzyć i pomimo zabiegu nadal się Pani ich obawia. Pojawiają się myśli, że choroba wróci, to wywołuje u Pani strach,  z którym próbuje Pani sobie radzić czytając informacje na temat choroby. Być może czym więcej Pani czyta tym więcej sama się Pani straszy, bo wtedy myśli Pani o chorobie.

Skoro to nie działa może Pani spróbować innego sposobu. Gdy pojawią się myśli o chorobie i strach, niech się Pani zatrzyma i pomyśli "już 3 lata nie mam zawrotów głowy", "nie chcę o tym myśleć" i może Pani skupić uwagę na tym co Pani wcześniej robiła. Jeśli strach jest silny może go Pani obniżyć np. głębokimi oddechami lub ćwiczeniami relaksacyjnymi. Trzeba to świadomie i konsekwentnie powtarzać.

Można się nauczyć zatrzymywać myśl. Można nauczyć się radzić sobie z lękiem i strachem.

Może Pani zmieniać swoje myślenie sama lub w pracy z psychoterapeutą.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.