Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Kokos

Ojciec alkoholik

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Chciałbym się tutaj podzielić historią i zapytać o ewentualną poradę. Mój Tato od paru lat zatracił się w alkoholu. Wieczne awantury, jazdy samochodem po pijaku, generalnie masakra. Mój Tata nie należy i nie należał do człowieka wylewnego. Raczej jest to osoba dumna, która zawsze twierdzi że ma rację. Wraz z najbliższą rodziną, staraliśmy się jakoś do niego dotrzeć że ma problem. Niestety bez skutku, skończyło się na tym że kontakt z nim jest słaby, a on woli albo zamknąć się w pokoju, albo wypić coś z kolegami. Do niedawna przed resztą rodziny (głównie rodzeństwa) starał się ukryć tę chorobę, ale podczas ostatnich wakacji wszystko się wydało. Najbardziej smutną rzeczą jest fakt iź sam przeszedł podobne piekło. Moja Babcia rozwiodła się z dziadkiem alkoholikiem, który się znęcał nad nią i dziećmi. Ostatnio gdy rozbił samochód to był spokój na dwa tygodnie, niestety potem zaczęło się to wszystko od nowa. Znowu gdy chcieliśmy z nim o tym porozmawiać to zaczynał uciekać, wychodzić z pokoju. Naprawdę zależy mi na nim, ale pomysły jak do niego dotrzeć powoli mi się kończą. Myślę nad ubezwlasnowolnieniem i terapią, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Będę wdzięczny za każdą poradę i doświadczenia innych osób.

Edited by Kokos
Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

terapia to dobry pomysł, bo nie ma innego sposobu leczenia uzależnienia.

Pana ojciec powinien zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień, w której spotka się z lekarzem psychiatrą w celu postawienia diagnozy oraz uzyskania skierowania na leczenie a także porozmawia z terapeutą uzależnień. Na NFZ dostępne są terapie ambulatoryjne (dzienne) oraz na oddziale całodobowym. Terapie całodobowe trwają od 6 do 8 tygodni.

Jest jedno ale - Pana ojciec może nie chcieć się leczyć. To bardzo częsty mechanizm występujący u osób uzależnionych. Może twierdzić, że nie ma problemu i, że świetnie kontroluje swoje picia i że jak będzie chciał to przestanie pić. Z tego co Pan pisze wynika, że tata nie chce słyszeć o leczeniu.

Wtedy pozostaje zgłoszenie ojca do Gminnej/Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych celem uzyskania sądowego zobowiązania do leczenia. Czasem wizja sądu powoduje, że osoba uzależniona poddaje się terapii. Jeśli nie to sąd wydaje zobowiązanie do leczenia i wskazuje placówkę gdzie chory ma się udać.

Ubezwłasnowolnienie to kolejny krok, gdyby wcześniej wymienione sposoby zawiodły.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.