Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Rodzinny problem


Ladykate8
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie mam 22 lata . Jestem mamą 2 letniego synka ,którego wychowuje z nazeczonym. Od małego byłam bardzo wrażliwa i o wszystko się martwilam.  Mój tata był alkoholikiem przez co cała rodzina żyła w niepokoju .  Mama mnie nie doceniają raczej do niczego nigdy się nie nadawałam według niej. Zawsze myślałam że nie mam problemu ale dziś sobie nie radzę.  Jadąc do pracy w głowie mam jakiej dziwne mysli np "jeżeli nie pojadę ta droga to coś się złego wydarzy " . Obwiniam się o wszystko co złe i nie lubię samej siebie.  Nazeczonym każdego dnia po pracy pije "setkę" i piwo czasem 2 . Ja tego nie toleruje , on krzyczy ze robie z niego alkoholika. Nie wiem kto przesądza ja czy on. Nazeczonym i moja mama często chcą mi pokazać że robią coś lepiej ode mnie. Dziś naprawdę czuje się nikomu nie potrzbna, każdy myśli ze żyje idealnie , bo mimo braku chceci do wszystkiego sprzątam gotuje zapewniam atrakcje na cały dzień dla synka i 3 razy w tygodniu pracuje po 5 godzin.  Czy ja mam problem czy te natrętne myśli to coś zwyczajnego ? Czy ja sobie sama poradzę ? Dodam że nie chciałabym osobiście z nikim o tym rozmawiać i nie mam ani jednej osoby poza rodzina do rozmowy np koleżanki. Serdecznie proszę o poradę. W rodzinie pojawiały się poważne problemy psychiczne . 

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

pisze Pani o tym, że wychowała się Pani w domu w którym był problem alkoholowy i rodzina żyła w niepokoju. Obecnie też odczuwa Pani niepokój, a Pani narzeczony pije alkohol codziennie po pracy. Możliwe, że uruchamia to schematy z Pani dzieciństwa, być może picie alkoholu przez narzeczonego budzi w Pani niepokój i dręczące myśli, tak jak wcześniej picie ojca. Zwłaszcza, że tak jak Pani pisze jest Pani osobą wrażliwą z tendencją do martwienia się.

Ma Pani niskie poczucie własnej wartości, wynikające z tego, ze bliscy starają się Pani udowodnić, że robią coś lepiej niż Pani, bierze Pani na siebie dużo obowiązków ale odczuwa Pani samotność. Obawia się Pani rozmowy na temat swoich trudności.

Proszę zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż mechanizmy, które Pani opisuje występują w życiu Dorosłych Dzieci Alkoholików. DDA to nie choroba ale system obronny wykształcony w dzieciństwie aby radzić sobie z trudnymi przeżyciami wywołanymi piciem alkoholu przez najbliższych.

Nie jest Pani sama, są grupy wsparcia dla DDA, np. w poradni leczenia uzależnień (na NFZ). Spotka tam Pani osoby, które mają podobne przeżycia i systemy obronne, zrozumieją Panią i pomogą Pani zmienić myślenie o sobie.  W poradni lub on-line na platformie Ocal Siebie może Pani porozmawiać z terapeutą uzależnień.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Edited by psycholog Katarzyna Tuszyńska
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.