Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Ciągle obawy


Recommended Posts

Dzień dobry,

Prosze o poradę/pomoc jak z tym walczyć, postanowiłem w końcu to zmienić:

Jestem facetem przed trzydziestka, szczęśliwy związek, dobra praca jednak popadam w dziwne fobie? Stresują mnie niezaplanowane sytuacje - na przykład jak spotkam kogoś znajomego w supermarkecie - zaczniemy rozmowę to od razu czuje zakłopotanie i oblewają mnie przysłowiowe poty. Kolejna sytuacja jak przyjdzie klient i zadaje „trudne pytania” czuje zakłopotanie ze czegoś nie wiem i pozostali współpracownicy coś o mnie pomyślą. Generalnie jestem lubiany, mam dużo znajomych jednak w mojej głowie czasami kłębią się takie myśli i fobie. 

Praca polega na spotkaniach z ludźmi, często się stresuje przed tymi spotkaniamy ponieważ chce dobrze wypaść. Z natury jestem perfekcjonista, dużo posieiecam czasu aby dane czynności były wykonane tak jak należy. Czy taka jest moja natura? Czy jest szansa to poprawić aby się tak niepotrzebnie nie obawiać ?  

Link to comment
Share on other sites

Dzień Dobry,

pisze Pan o dwóch aspektach: perfekcjonizmie oraz o obawie w relacjach z innymi osobami. Obie te trudności mogą być spowodowane obawą przed oceną przez innych ludzi i niską samooceną.

Perfekcjonizm to Pana forma obrony "zrobię wszystko idealnie więc nikt nie będzie mógł mnie źle ocenić". Pytanie czy umie się Pan w tym perfekcjonizmie zatrzymać i powiedzieć sobie "to jest już dobre, spełnia kryteria" czy stawia Pan sobie poprzeczkę coraz wyżej.

Obawa przed oceną przez innych ludzi świadczy o tym, że może Pan nie być pewien swojej wiedzy lub tego czy spełnia Pan jakieś kryteria. Pewność siebie polega na spełnianiu swoich kryteriów, nieważne co myślą o tym inni.

Odpowiadając na Pana pytanie - tak, oczywiście w kontakcie z psychoterapeutą może Pan skutecznie przepracować te tematy, spojrzeć inaczej na siebie i swoje potrzeby, określić swoje kryteria i wartości oraz popracować nad asertywnością. To wszystko wpłynie pozytywnie na Pana poczucie pewności.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.