Jump to content

Jak rzucić palenie, pożegnać papierosy


psycholog Rafał Marcin Olszak

1,124 views

Rzucenie palenia to znakomita decyzja dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Oto kilka porad, które mogą pomóc.

 1. Znajdź motywację: Zastanów się, dlaczego chcesz rzucić palenie. Czy to dla zdrowia, oszczędności finansowych, czy też dla dobrej kondycji fizycznej? Znalezienie mocnego powodu może pomóc utrzymać cię na właściwej ścieżce.
   
 2. Stwórz plan: Opracuj plan rzucania palenia. Wybierz datę, od której zaczniesz, i określ, jakie kroki podejmiesz, aby osiągnąć swój cel. Możesz rozważyć stopniowe zmniejszanie liczby palonych papierosów lub natychmiastowe zaprzestanie.
   
 3. Unikaj pokus: Usuń wszelkie przedmioty związane z paleniem, takie jak zapalniczki, popielniczki czy papierosy. Unikaj miejsc, gdzie palenie jest powszechne, szczególnie w pierwszych dniach po rzuceniu palenia.
   
 4. Znajdź wsparcie: Poproś bliskich, przyjaciół lub rodzinę o wsparcie w tym procesie. Mogą ci pomóc utrzymać się na dobrej drodze i oferować wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach.
   
 5. Znajdź zdrowe zamienniki: Kiedy odczujesz pragnienie sięgnąć po papierosa, spróbuj skierować swoją uwagę na coś innego. Możesz sięgnąć po niektóre przekąski, jak marchewki, lub zająć się aktywnością fizyczną, która odwróci twoją uwagę.
   
 6. Wprowadź zmiany w stylu życia: Czasami palenie jest powiązane z określonymi sytuacjami lub nawykami. Spróbuj wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, które będą niekompatybilne z paleniem. Na przykład, jeśli zwykłeś zapalać papierosa po jedzeniu, spróbuj po posiłku zrobić krótki spacer.
   
 7. Szukaj pomocy profesjonalistów: Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowej pomocy, możesz skonsultować się z lekarzem lub zapisać się na program rzucania palenia. Istnieją również różne aplikacje mobilne i strony internetowe, które oferują wsparcie w procesie rzucania palenia.
   
 8. Porozmawiaj z farmaceutą: Farmaceuta może polecić preparaty ułatwiające rzucenie tytoniu.

Pamiętaj, że rzucenie palenia może być trudne i czasami mogą wystąpić nawroty. Nie zrażaj się i staraj się być wytrwały. Jeśli raz nie uda ci się powstrzymać od sięgnięcia po papierosa, nie oznacza to porażki. 

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.