Jump to content

Psychomanipulacja w rękach polityków


psycholog Rafał Marcin Olszak

1,136 views

Psychomanipulacja to proces, w którym jedna osoba lub grupa osób z rozmysłem wykorzystuje techniki manipulacyjne w celu wpływania na myśli, uczucia, zachowania lub decyzje innych ludzi. Jest to forma manipulacji, która wykorzystuje wiedzę na temat psychologii człowieka i mechanizmów wpływu na umysł.

Psychomanipulacja stosowana przez polityków zwykle sięga po propagandę

Propaganda może być używana jako narzędzie do wpływania na opinię publiczną, kształtowania narracji i manipulowania informacją z zamiarem osiągnięcia określonych celów politycznych. Chociaż propaganda może wpływać na sytuację polityczną w danym państwie, należy podkreślić, że jest to podejście kontrowersyjne i niezgodne z zasadami demokracji i poszanowania praw człowieka. Przyjrzyjmy się temu, jak odbywa się propaganda.

 • Dezinformacja: Propaganda może polegać na celowym rozpowszechnianiu fałszywych informacji, dezinformacji lub manipulacji informacją w celu wprowadzenia zamieszania, dezorientacji lub manipulacji opinią publiczną. Może to obejmować rozpowszechnianie kłamstw, zniekształcanie faktów, wykorzystywanie nastrojów społecznych lub podsycać konflikty.
   
 • Manipulacja emocjami: Propaganda często wykorzystuje emocje takie jak strach, gniew, nienawiść lub pozytywne emocje, aby wpływać na postawy i działania ludzi. Wykorzystuje się przy tym różne środki, takie jak propagowanie destrukcyjnej narracji, kreowanie wewnętrznego wroga, wykorzystywanie symboli i sloganów, które mają wywołać określone emocje.
   
 • Kontrola mediów: Propaganda często polega na kontrolowaniu mediów i kształtowaniu informacji w taki sposób, aby służyć określonym interesom politycznym. Może to obejmować cenzurę, manipulację treściami medialnymi, kreowanie pozytywnego wizerunku rządu bądź jego opozycji albo dyskredytowanie krytycznych głosów.
   
 • Propagowanie ideologii: Propaganda może być wykorzystywana do propagowania określonej ideologii lub politycznego światopoglądu. Wykorzystuje się do tego celebrytów, liderów opinii, organizacje społeczne lub kanały komunikacji społecznej w celu szerzenia przekazu zgodnego z daną ideologią i wywoływania sympatii lub poparcia.
   
 • Skłócenie kobiet i mężczyzn: Propaganda może tworzyć napięcia społeczne i osłabić spójność społeczeństwa. Skutecznym sposobem jest skonfliktowanie płci, w wyniku czego rodzi się coraz mniej dzieci, a przez to naród słabnie.
   
 • Kreowanie i wysługiwanie się celebrytami: Działania propagandowe mogą koncentrować się na kreowaniu osób wpływowych, które będą popularyzowały określoną narrację czy ideologię. 

Czy obce media nam służą?

Media utrzymywane przez obcy kraj mogą być wykorzystywane do propagandy w innym kraju w celu osłabienia go. Media są potężnym narzędziem wpływu na opinię publiczną, kształtowania narracji i manipulowania informacją. Gdy obcy kraj kontroluje lub finansuje media w innym kraju, może to prowadzić do rozpowszechniania określonej narracji lub przekazu zgodnego z interesami tego, który chce osłabić swojego rywala. Przykłady działań propagandowych utrzymywanych przez obce kraje mogą obejmować poniższe działania.

 • Dezinformacja i manipulacja informacją: Media mogą rozpowszechniać dezinformację, kłamstwa, zniekształcone informacje lub manipulować faktami w celu wprowadzenia zamieszania, dezorientacji lub manipulacji opinią publiczną. Może to obejmować skierowanie przekazu przeciwko danemu krajowi, wyolbrzymianie problemów lub podważanie legitymacji władz.
   
 • Kreowanie konfliktów: Media utrzymywane przez obcy kraj mogą podsycać lub wzmacniać istniejące konflikty w kraju, co prowadzi do destabilizacji społecznej i osłabienia politycznego. Poprzez podkreślanie podziałów, promowanie nienawiści i zwiększanie napięć, propagandowe media mogą pogłębiać istniejące podziały i wpływać na spójność społeczeństwa.
   
 • Kontrola narracji i cenzura: Obcy kraj może wykorzystywać swoje wpływy na media w innym kraju w celu kontrolowania narracji i cenzurowania informacji, które nie służą jego interesom. Manipulacja przekazem, ukrywanie niekorzystnych informacji lub wykluczanie głosów opozycji może prowadzić do jednostronnego obrazu sytuacji i wpływać na opinie publiczną.
   
 • Sianie chaosu społecznego poprzez skłócanie społeczeństwa, promowanie szkodliwych postaw, orientowanie kobiet w opozycji do mężczyzn, promowanie egoizmu czy demoralizacji. 

W interesie Polaków jest troska o to, by społeczeństwo było chronione przed psychomanipulacją w rękach polityków innych krajów, a kultura narodowa była otoczona należytą opieką - społeczeństwo pozbawione właściwej ochrony może nie być bezpieczne. 

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.