Jump to content

Artystka w "Ślub od pierwszego wejrzenia"


psycholog Rafał Marcin Olszak

1,183 views

Znana widzom z ósmego sezonu programu telewizyjnego "Ślub od pierwszego wejrzenia" Justyna, jest artystką - tworzy cudowne rękodzieła, biżuterię. Niektórych ludzi zastanawia, jak to jest, że pewne osoby potrafią być tak kreatywny a zarazem inspirujące. I z czego wynika ich sukces, w tym, co robią. Tworzenie przedmiotów, które nie tylko cieszą oko, ale też stanowią na przykład biżuterię, wymaga zapału, pomysłowości i uwzględnienia ważnych aspektów psychologii związanej ze sztuką użytkową. Odbiegając nieco od osoby wspomnianej artystki, warto przyjrzeć się temu, jak psychologia może pomagać twórcom w realizacji potencjału - artystycznego i biznesowego. 

Psychologia odgrywa istotną rolę w sztuce użytkowej, pomagając projektantom i twórcom w zrozumieniu ludzkiego zachowania, preferencji i potrzeb, co ma istotne znaczenie przy projektowaniu przedmiotów, produktów i interakcji. Psychologia dostarcza narzędzi i metod badawczych, które pozwalają zgłębić potrzeby, preferencje, oczekiwania i nawyki. Badania psychologiczne, takie jak badania z udziałem przyszłych użytkowników, analiza rynku i badań nad reakcjami konsumentów, pomagają projektantom lepiej zrozumieć, jak ludzie będą korzystać z ich produktów i jak dostosować je do ich potrzeb. Psychologia ergonomii bada interakcje pomiędzy człowiekiem a przedmiotami, uwzględniając aspekty takie jak komfort, użyteczność, wydajność i bezpieczeństwo. Psychologiczne zrozumienie ludzkiego zachowania i ograniczeń fizycznych pozwala projektantom na tworzenie produktów, które są wygodne, intuicyjne w obsłudze i dostosowane do potrzeb. Psychologia estetyki i percepcji bada, jak ludzie postrzegają i odbierają sztukę i przedmioty. Wpływa na wybór kolorów, form, proporcji i innych elementów w projektowaniu, aby tworzyć estetyczne i atrakcyjne dla oka przedmioty. Psychologia percepcji kształtuje również koncepcje dotyczące układu elementów, hierarchii informacji i czytelności, aby produkty były łatwe do zrozumienia i użytkowania. Psychologia bada emocje i doświadczenia użytkowników w kontekście sztuki użytkowej. Projektanci starają się tworzyć przedmioty, które wywołują pozytywne emocje, zapewniają satysfakcję i tworzą angażujące doświadczenia. Psychologiczne zrozumienie wpływu estetyki, funkcjonalności i interakcji na emocje i doświadczenia użytkowników jest kluczowe dla udanego projektowania sztuki użytkowej. Sztuka użytkowa często służy do przekazywania informacji i komunikowania się z użytkownikami. Psychologia komunikacji i percepcji pomaga projektantom w tworzeniu czytelnych, zrozumiałych i efektywnych przekazów wizualnych, takich jak ikony, symbole, etykiety i interfejsy użytkownika oraz reklamy. Nie bez znaczenia jest też oczywiście psychologia koloru, która pozwala pojąć, jak różne barwy oddziałują na obserwatora. 

Wracają do programu "Ślub od pierwszego wejrzenia", ósmy sezon pozwolił widzom poznać artystkę lepiej. Możemy być jej wdzięczni za możliwość ujrzenia jej poza warsztatem pracy i kontekstem zawodowym. Szkoda, że media internetowe tak rzadko wspominają o jej twórczości. Na szczęście każdy może zapoznać się z nią we własnym zakresie, gdyż Uczestniczka programu prowadzi fanpejdż na Facebooku

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.