Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

Tomasz


tomeknew
 Share

Recommended Posts

Witajcie, 

jestem nowy na tym forum i szukam porady w temacie konfliktu rodzinnego z udziałem toksycznej osoby, który trwa od wielu lat i który cały czas się rozwija. 

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie porady gdzie można szukać pomocy psychicznej oraz prawniczej w takich sprawach. 

z powazaniem,

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

bardzo niewiele napisał Pan o całej sytuacji, nie wiem czego ona dotyczy, na czym polega "toksyczność' osoby i jak na Pana wpływa.

Mogę odpisać tylko bardzo ogólnie, że pomocy psychologicznej może Pan poszukać w poradniach psychologicznych, zdrowia psychicznego lub on-line. Porady prawne natomiast dostępne są w kancelariach prawnych.

Aby wskazać konkretne kierunki muszę mieć więcej informacji.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziekuje za opodwiedz, 

W opisywane sytuacje, osoba "toksyczna" to osoba ktora jest alkoholikiem z niebieska karta, z potwierdzonym pierwsze przypadki przemocy na swoich dzieciach (na razie niby nieumysle, ale pod wplywem alkoholu), wyjatkowo nerwowa w relacjach rodzinnych ze swoja partnerka i dziecmi (dwojka), nieprzewidywalna, uciekajaca od czesci obowiazkow rodzinnych i wyjatkowo krytyczna wobec innych. Jego partnerka nie potrawi skonczyc z nim zwiazku mimo deklaracji checi, co gorsza w krytycznych momentach broni go. Caly konflikt wplywa od dawna na pare, i na blizsza i dalsza rodzine opisywanej pary. Nikt nic nie chce zrobic bo sie boi konsekwencji. Trwa to lata.  

 

Edited by tomeknew
Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

opisuje Pan rozwijające się uzależnienie u mężczyzny oraz współuzależnienie i zachowanie osoby doświadczającej przemocy u kobiety. Oba bez pomocy z zewnątrz mogą przybrać coraz bardziej destrukcyjne formy dla całej rodziny.

Co można zrobić:

Partnerka:

-powinna poszukać dla siebie terapii i grupy wsparcia dla osób współuzależnionych w poradni leczenia uzależnień (terapia jest za darmo).

- powinna zgłosić męża do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych celem nakłonienia do zaprzestania picia lub uzyskania sądowego zobowiązania do leczenia

- w przypadku agresywnego zachowania męża względem niej i dzieci, wzywać policję i dążyć do uzyskania zakazu zbliżania się na drodze sądowej.

Rodzina:

- namawiać partnerkę do podjęcia wyżej opisanych działań i wspierać ją w jej dążeniach do zapewnienia bezpieczeństwa sobie i dzieciom

- nakłaniać partnera na terapię wskazując mu konsekwencje jego zachowania pod wpływem alkoholu.

Załączam link do artykułu o współuzależnieniu, który wyjaśnia dlaczego partnerce alkoholika trudno jest samodzielnie podjąć działania mające na celu poprawę swojej sytuacji.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ciekawe, dziekuje za odpowiedz, 

1. Pewnie nie tylko ja widze, ze egzekucja rekomendacji jest glownym problemem terapi. Jakie rekomendacje w tej kwesti ?  

2. Jakie akceleratory widzi Pani w terapi ? jakie dzialania przyspieszja proces polepszenia (partner, rodzina, osoby trzecie, ...) ? 

3. Do mojego opisu zapomnialem dodac znecanie psychiczne w bardzo beznadziejnym i malo wyrafinowanym stylu (partner => partnerki)    

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Napisał Pan, że partner ma założoną Niebieską Kartę. Przemoc psychiczna podlega również karze, tak jak fizyczna. Partnerka może skontaktować się z http://www.niebieskalinia.org/ogolnopolskie-pogotowie-dla-ofiar-przemocy

i tam uzyskać pomoc prawną.

Jeśli chodzi o przyspieszenie działania terapii to na pewno wsparcie bliskich jest bardzo ważne. Przede wszystkim w tym aby ta osoba w ogóle sięgnęła po pomoc dla siebie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ciekawe. dziekuje za link i porady. 

Ostatnie zdanie jest chyba kluczem do opisu sytuacji. Partnerka jest bardzo daleka, zeby sobie pomoc. 

1. na kazdy pomysł (np. propozycja psychologa, pomocy prawnej, opinii specjalisty, rozmowa z dobra kolezanka, ...) partnerka mowi z gory, ze nie ma sensu. A jak juz ma dojsc do konsultacji (np. z psychologiem), partnerka rezygnuje bo akurat zaczyna sie nowa klotnia

2. partnerka ukrywa cala sytuacje przed znajomymi, bliższymi i dalszymi i przed czescia rodziny. Od >10 lat, niektore osoby w rodzinie nie wiedza nic lub bardzo malo na temat tego co sie naprawde dzieje 

3. partnerka, ma tendecje do przedkladania konfliktu nad swoje zdrowie. Wzburzenie w konflikcie wystepuje czasami wtedy kiedy partnerka ma w planach dbanie o swoje zdrowie (np. wizyta u lekarza).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.