Jump to content
Mzska

Problem z samo akceptacja

Recommended Posts

Jestem 16 letnia uczennica gimnazjum. Moi rodzice sie rozwiedli 4 lata temu. Problem zaczął pojawiać się od 5 klasy a po rozwodzie rodziców się pogorszył. Mój problem polega na braku samoakceptacji. Gdy patrzę na siebie w lustrze mam ochotę płakać. Nie mogę pogodzić się z tym jak wyglądam, że jestem brzydka. Moim problemem jest też sytuacja rodzinna. Moja młodsza siostra notorycznie mnie obraża. Czuje się osaczona, niechciana i brzydka. Potrafi mi powiedzieć że wyglądam jak świnia. Mój ojciec ma mnie gdzieś i prowadzi sobie swoje nowe życie. Każdy nawet żart w moja stronę odbieram bardzo prywatnie chociaż nie daje po sobie tego poznać. Nie mam chęci wstać z lozka, płaczę z powodu blachostek. Często trzęsą mi się ręce i się denerwuje. Staram sobie wmawiac że jest dobrze ze każdy jest piękny na swój sposób ale wiem że kłamie samą siebie. Nie umiem sobie z tym poradzić. Jeśli mówię o tym komuś dorosłemu zawsze słyszę ze narzekam i wymyślam. Chciałbym otrzymać radę jak sobie z tym radzić, czy to rzeczywiście jest mój wymysl. Chciałbym pokochać samą siebie.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Może być wiele przyczyn niskiej samooceny u Ciebie.

- często tak się zdarza, że osoby z rozbitych rodzin mierzą się z problemem braku samoakceptacji. Dzieje się tak, gdyż jakoś podświadomie biorą na siebie winę za rozpad rodziny.

- bywa, że ktoś bardzo ważny, na kim nam zależy wypowie się nieświadomie o nas a my tę ocenę przyjmujemy jako wyrocznię. Czasami nawet ta wypowiedź nie jest negatywna ale wpływa tak na nasze myślenie o sobie.

- czasami zdanie liderów w grupach klasowych jest ważne i ich brak akceptacji bardzo mocno na nas wpływa. Lider w naszych oczach urasta do osoby idealnej a my porównując się z nim nabieramy poczucia gorszości.

- porównywanie rodzeństwa ze sobą: "Ty jesteś taka, a Twoja siostra to ideał" też może mieć wpływ na to jak patrzymy na siebie.

- z tego co piszesz rozumiem, ze ojciec jest ważną postacią w Twoim życiu i może przez jego odejście czujesz się gorsza i odrzucona a przez to brzydka

to tylko przykłady sytuacji, które mogły wpłynąć na Twoje postrzeganie siebie.

Żeby dotrzeć do źródeł takiego myślenia o sobie zastanów się i przypomnij sobie kiedy po raz pierwszy pomyślałaś o sobie "jestem brzydka". W jakiej sytuacji to było. Potem pomyśl dlaczego wtedy było to dla Ciebie ważne i czy nadal jest. Może te przekonania nigdy nie były i nie są prawdziwe.

Dobrze by było gdybyś porozmawiała ze swoją mamą i zapisała się do psychologa. Twoje myślenie o sobie powoduje obniżenie nastroju i wpływa negatywnie na jakość Twojego życia.

Razem z psychologiem przyjrzysz się swoim przekonaniom o sobie, skonfrontujesz je i dostrzeżesz w sobie piękne strony.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.