Jump to content

Nowoczesna wrażliwość a inżynieria społeczna


psycholog Rafał Marcin Olszak

1,861 views

Tak zwana nowoczesna wrażliwość może być wykorzystywana jako forma cenzury przez sympatyków pewnych ideologii w celu narzucenia swojej własnej wizji rzeczywistości oraz do manipulowania społeczeństwem. Przepisuje się książki, by język dostosować do propagowanej wizji świata. Zmienia się teksty piosenek, na przykład tej związanej z wybudzającym pocałunkiem w "Śpiącej królewnie" (jak ten gość śmiał zdejmować z niej klątwę bez jej wiedzy i zgody!). Bojkotuje się dzieła różnych artystów lub domaga wyburzania elementów architektury. Ideologia w kamuflażu poprawności politycznej poszła na wojnę z przeszłością dzierżąc broń w postaci kultury anulowania i rozpętując konflikt pod pretekstem troski o współczesną wrażliwość.  

Cytat

W kulturze anulowania obowiązuje sztywna zasada, zapożyczona od bliskiego jej kultu ofiar, że „wierzymy ofiarom” niezależnie od faktów – nie ma czegoś takiego, jak domniemanie niewinności. Przeciwnie, obowiązuje założenie z góry, że ktoś jest naprawdę winny. Niewątpliwie pomaga w tym postmodernistyczny relatywizm, który zniekształca wszelkie fakty i dowody.

- Kaya Szulczewska, źródło

Nowoczesna wrażliwość często prowadzi do cenzury i ograniczania wolności słowa. W imię ochrony uczuć i unikania potencjalnego obrażania, zwolennicy nowoczesnej wrażliwości często dążą do eliminowania wszelkich treści, które są niezgodne z ich przekonaniami czy uważane za nieodpowiednie. To może prowadzić do tworzenia tzw. stref wolnych od obraźliwych treści (safe spaces) lub wprowadzania restrykcyjnych polityk moderacji w mediach społecznościowych, które prowadzą do usuwania treści uważanych za kontrowersyjne lub niestosowne. W ten sposób, nowoczesna wrażliwość może prowadzić do ograniczania różnorodności perspektyw i uniemożliwiania otwartej dyskusji na kontrowersyjne tematy.

Nowoczesna wrażliwość może być stosowana do forsowania określonej wizji rzeczywistości. Sympatycy pewnych ideologii wykorzystują tę koncepcję do narzucania swoich własnych wartości i norm społecznych. W imię "poprawności politycznej" czy walki z "mikroagresjami", dążą do zmiany języka, kultury czy struktur społecznych, aby dopasować je do swoich przekonań. W rezultacie, pewne ideologie i grupy mogą wykorzystywać nowoczesną wrażliwość jako narzędzie do promowania swojej agendy i eliminowania perspektyw odmiennych od swojej.

Cytat

Cóż, 150 nauczycieli i badaczy podsumowało wolność badań. Byli wśród nich ekonomista John Cochrane, geofizyk Dorian Abbott, matematyk Sergiu Klainerman, ekonomista Tyler Cowen, historyk Niall Ferguson… i dziesiątki innych mniej znanych luminarzy nauk ścisłych, czyli tych, którzy mają mało miejsca na dyskusję i interpretację . Jednak ci sami naukowcy wyjaśnili, że są w poważnych tarapatach. Jak wyjaśnił Common Sense, dziennik internetowy założony przez Bari Weissa, który śledził wszystkie prace, nowe ideologie czynienia dobra w formie, w istocie autorytarne, utrudniają życie nawet biochemikom czy biologom. 

- Matteo Sacchi, źródło

Nowoczesna wrażliwość może być wykorzystywana do inżynierii społecznej. Poprzez kontrolowanie przepływu informacji, języka i norm społecznych, zwolennicy tej koncepcji mogą wpływać na sposób myślenia i zachowania społeczeństwa. To może prowadzić do homogenizacji opinii i stłumienia różnorodności intelektualnej. Manipulowanie wrażliwością społeczną w celu kształtowania postaw i poglądów może mieć negatywne konsekwencje dla wolności jednostki i pluralizmu społecznego.

Podsumowując, tak zwana nowoczesna wrażliwość może być wykorzystywana jako forma cenzury przez sympatyków pewnych ideologii do narzucania swojej własnej wizji rzeczywistości

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.