Jump to content

Czy są jeszcze ludzie nadający się do związków?


psycholog Rafał Marcin Olszak

76 views

Jako psycholog, z którego usług korzystają panie i panowie w zbliżonych proporcjach, uczciwie powiem, że i jedni i drudzy zgłaszają często wręcz bliźniaczo podobne "problemy związkowe" lub analogicznego trudności. Kultura, w której żyjemy, cały ten zalew krańcowo toksycznych tekstów promujących tyleż osobliwe, co niezdrowe wzorce postępowania, postawy i sposoby reakcji, głęboko zaburza funkcjonowanie związków, świata randek, rynku matrymonialnego. Nie zrażajmy się do płci przeciwnej, bo uprzedzanie się wpędza w samotność. Istnieją fajni ludzie gotowi i dojrzali do związków, choć niewątpliwie stanowią mniejszość.

We współczesnym świecie znalezienie prawdziwej miłości może być wyzwaniem. Jednym z głównych czynników, które utrudniają nam to zadanie, jest popularyzowanie niezdrowych i toksycznych wzorców miłości przez media. Media, takie jak telewizja, filmy, magazyny czy serwisy społecznościowe, często przedstawiają nam odrealnione wizje miłości. Widzimy romanse pełne dramatów, niewłaściwe modele zachowań czy konflikty, które są pokazywane jako nieodłączny składnik miłości. To sprawia, że ludzie są skłonni spodziewać się tego, a nawet mimowolnie prowokować te nienaturalne i często szkodliwe wzorce we własnych związkach.

Dramy niepotrzebnie oglądamy

Wielu ludzi poddaje się wpływowi tych medialnych, toksycznych wizji (które przyciągają uwagę, stymulują, a więc zapewniają oglądalność czy poczytność), co prowadzi do niezdrowych relacji, które są dalekie od prawdziwej miłości. Niezdrowa zazdrość, kontrola, manipulacja, nakłanianie do przeinwestowywania czy emocjonalne nadużycia niestety uchodzą za normę, ponieważ są one często eksponowane w mediach. W rezultacie wiele osób może pozostawać w toksycznych związkach, praktykując miłość, która jest daleka od zdrowia i harmonii.

Nie bądźmy ludźmi małej wiary

W miarę jak zdajemy sobie sprawę z wpływu mediów na nasze postrzeganie miłości, możemy podejmować świadome decyzje. Musimy rozpoznać te toksyczne wzorce i odmówić akceptacji niezdrowych relacji. Musimy zrozumieć, że prawdziwa miłość nie jest dramatem czy ciągłymi konfliktami, ale wzajemnym szacunkiem, wsparciem i wzrostem razem.

Ważne jest również, aby budować nasze własne definicje miłości, nie bazując na tym, co widzimy w mediach, ale na wartościach, uczuciach i potrzebach, które są dla nas istotne. Musimy poszukiwać prawdziwej harmonii, zdrowej komunikacji i poczucia bezpieczeństwa w związku. Kluczowy jest wgląd w naturę swoich myśli i interpretacji tego, co ma miejsce, a także komunikowanie się skuteczne, bo nastawione na wzajemne zaspokojenie potrzeb.

Wszystko to wymaga pracy nad sobą i budowania zdrowych nawyków w zakresie budowania relacji. Może to obejmować edukację na temat zdrowych wzorców miłości, terapię lub wsparcie grupy. Istnieje wiele źródeł, które mogą pomóc nam odnaleźć zdrową miłość, pomimo wpływu toksycznych mediów. Można np. sięgnąć po darmową książkę w bibliotece serwisu.

Nie bądźmy ludźmi małej wiary i nie dajmy mediom zwieść się na manowce. Choć znalezienie kompatybilnego partnera o spójnych wartościach i zbudowanie prawdziwej miłości może być niełatwe, jest to możliwe. Warto skoncentrować się na rozwijaniu zdrowych relacji, opartych na wzajemnym szacunku, akceptacji i uczciwości. Nie pozwól, aby media definiowały twoje pojęcie miłości. 

- psycholog Rafał Olszak, były ekspert prowadzący eksperyment
z którego relację pokazano w "Ślub od pierwszego wejrzenia"

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.