Kultura anulowania a deformowanie rzeczywistości
Koncerny próbują deformować rzeczywistość, przedstawiać ją w sposób całkowicie sprzeczny z prawdą, broniąc się przy tym kreacją artystyczną, co właściwie jest przyznaniem się do winy, bo prawda nie jest fikcją. Na przykład „Królowa Kleopatra” od Netflixa nadal wzbudza kontrowersje. Najwyższa Rada Starożytności otwarcie określiła nowy dokument mianem rażącego błędu historycznego, oskarżyła twórców o próbę zakłamywania dziedzictwa historycznego Egiptu.
Niektóre książki pisze się od nowa, by uwzględniać przewrażliwienie różnych środowisk. Dwukrotny laureat Oscara, Tom Hanks oznajmił swego czasu, że zbojkotowałby książki, które są przepisywane, aby nie urazić „nowoczesnej wrażliwości”. Aktor został zapytany podczas wywiadu radiowego, czy popiera cenzurę problematycznego języka w utworach Roalda Dahla i Agathy Christie.
Jak zwraca uwagę portal ilgiornale.it, w swoim "obserwatorium szaleństwa poprawności politycznej" - "oczywiście nikt nie uważa, że walki o prawa obywatelskie są złe, ale tutaj mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Rezultatami kultury anulowania są cenzura, autocenzura, ograniczenie wolności wypowiedzi i wykładniczy wzrost aroganckiej ignorancji."
Przez niektóre feministki anulowane bywa nawet pojęcie płci, bo forsują pogląd, że to tylko konstrukt kulturowy.
Do czego jeszcze posunie się kultura anulowania?
"Kultura anulowania" to pojęcie, które odnosi się do tendencji do szybkiego i bezwzględnego odrzucania osób, organizacji, pomysłów lub działań, które nie są zgodne z obecnymi standardami społecznymi. Termin ten zyskał popularność w kontekście dyskusji na temat politycznej poprawności, wolności słowa i działań wobec osób publicznych.
Kultura anulowania może prowadzić do sytuacji, w których ludzie są narażeni na ostracyzm i ataki ze strony społeczności internetowej, często bez uprzedniego zbadania faktycznych okoliczności lub wypowiedzi. Może również prowadzić do samocenzury, gdy ludzie boją się wyrażać swoje opinie, ponieważ obawiają się, że będą mieli problemy z reputacją lub karierą.
Niektórzy ludzie uważają, że kultura anulowania jest niezdrowa i ogranicza wolność słowa i wyrażania opinii. Inni uważają, że jest to pozytywny rozwój, ponieważ pomaga wyeliminować nienawistne i szkodliwe zachowania. Jednakże, krytycy argumentują, że w wielu przypadkach kultura anulowania staje się narzędziem cenzury, do do uciszania niepopularnych poglądów, zniekształcanie obrazu rzeczywistości celem popularyzowania jakichś ideologii i powoduje poważne konsekwencje społeczne. Kultura anulowania wywołuje też liczne wątpliwości etyczne, bo niektórzy uważają, że w ostatecznym rozrachunku prowadzi do kłamstw, iluzorycznych wizji sytuacji, przeinaczeń, fałszowania faktów.
Podcast związany z tematem:
Artykuł przypadł do gustu i przydał się?
Wesprzyj autora, stawiając mu kawę.
0 Comments
Recommended Comments
There are no comments to display.