Jump to content

Dlaczego ludzie oglądają horrory?


psycholog Rafał Marcin Olszak

2,029 views

Ludzie oglądają horrory z różnych powodów, w tym dla rozrywki, doświadczenia emocjonalnego, zdobywania wiedzy o ludzkich lękach i emocjach, czy też aby poczuć się żywi i pobudzeni.

Jeden z powodów, dla których ludzie lubią oglądać horrory, to chęć doświadczenia silnych emocji i pobudzenia. Horrory często wywołują strach, grozę i napięcie, które mogą być bardzo intensywne i dają poczucie "odblokowania" emocjonalnego, co dla niektórych osób może być bardzo satysfakcjonujące.

Innym powodem, dla którego ludzie lubią oglądać horrory, jest chęć zdobycia wiedzy na temat ludzkich lęków i emocji. Horrory często skupiają się na tematach, które są bliskie ludzkim lękom i obawom, takich jak śmierć, nieznane, samotność, czy też zagrożenie. Oglądanie takich filmów może pomóc ludziom zrozumieć własne lęki i emocje oraz nauczyć się radzić sobie z nimi w bardziej konstruktywny sposób.

Niektórzy ludzie oglądają horrory również dla rozrywki i relaksu, podobnie jak w przypadku innych gatunków filmowych. Dla nich oglądanie horrorów jest sposobem na oderwanie się od rzeczywistości i zrelaksowanie się, a także na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi.

Warto jednak pamiętać, że oglądanie horrorów może być szkodliwe dla niektórych osób, szczególnie dla tych, którzy mają trudności z radzeniem sobie z lękami i niepokojami. Dlatego ważne jest, aby każdy sam decydował, czy i jakie filmy chce oglądać, i zawsze pamiętał o własnym bezpieczeństwie emocjonalnym.

Badania psychologiczne wykazały, że oglądanie horrorów może mieć różne pozytywne skutki dla emocjonalnego i psychicznego dobrostanu ludzi, ale również może być szkodliwe dla niektórych osób. Oto kilka przykładów badań:

Według badań przeprowadzonych przez Dr. Glenn Sparksa i Dr. Cheryll N. Bowmana, oglądanie horrorów może pomóc ludziom radzić sobie ze stresem. W badaniach wykazano, że po obejrzeniu filmu grozy, badani zwykle odczuwali mniejszy poziom lęku w sytuacjach stresowych, takich jak egzamin lub wystąpienie publiczne. Odkryto również, że oglądanie horrorów z przyjaciółmi może zwiększyć poczucie tożsamości grupowej i wspólnoty.

Inne badania, przeprowadzone przez Dr. Jeffrey Goldsteina i jego zespół, wykazały, że oglądanie horrorów może pomóc ludziom zrozumieć i kontrolować swoje lęki. Według badaczy, oglądanie filmów grozy pomaga ludziom nauczyć się, jak radzić sobie z sytuacjami, w których doświadczają lęku i grozy, a także jak reagować na te sytuacje w sposób bardziej konstruktywny.

Oglądanie horrorów może także dawać swoiste poczucie ukojenia - oto bowiem wszelkie niegodziwości mają postać bardzo konkretną, obnażoną podczas gdy w realnym życiu przybierają przecież częstokroć formę ukrytą, przewrotną, wręcz głęboko zakamuflowaną i niemożliwą do pokonania; horror daje też przyjemne poczucie kontroli nad sytuacją - w przeciwieństwie do okoliczności realnych, film da się w każdej chwili przerwać, ot tak wyłączyć, natomiast życie nie daje takiej szansy; zło, które napotykamy na co dzień, bywa niepowstrzymane i nierzadko triumfuje.   

Z drugiej strony, badania wykazują również, że oglądanie horrorów może mieć szkodliwe skutki dla niektórych osób, zwłaszcza dla tych, mających skłonność do lęku i niepokoju. Zbyt intensywne lub częste oglądanie filmów grozy może prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych, bezsenności lub depresji.

W każdym przypadku warto pamiętać, że każda osoba jest inna i może mieć różne reakcje na oglądanie horrorów. Dlatego ważne jest, aby każdy sam decydował, czy i jakie filmy chce oglądać, i zawsze pamiętał o swoim bezpieczeństwie emocjonalnym.

0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.