Skocz do zawartości
  • PODCASTY.jpg

psycholog Rafał Marcin Olszak

Administrator
  • Zawartość

    1175
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    114

Posty napisane przez psycholog Rafał Marcin Olszak

  1. Witam. Wydaje się, że przeżywa Pani zawód miłosny z powodu braku wzajemności. Nieodwzajemnione zauroczenie potrafi być początkiem bolesnego doświadczenia. Pozostaje radykalnie zaakceptować ten fakt, w ramach samoopieki troszczyć się o swoją niezależność emocjonalną oraz samoocenę, i żyć dalej starając się nie pogarszać sprawy (nie sprawdzać mediów społecznościowych danej osoby, nie spacerując tam gdzie niby przez przypadek mogłoby dojść do spotkania). Jako że mówi Pani o  tym, iż nie potrafi cieszyć się na co dzień i czuje się jakby działała niczym automat, z ostrożności warto o tym porozmawiać z lekarzem psychiatrą i z psychologiem, aby wykluczyć epizod depresji. Specjalista udzieli też dalszych wskazówek, jak lepiej sobie radzić w zaistniałej sytuacji biorąc pod uwagę informacje, które od Pani uzyska.

  2. Szanowna Pani,
    trudno na forum streścić, jakimi sposobami można sobie radzić. Konieczna byłaby też diagnoza, aby ustalić konkretne przyczyny i móc zaproponować rozwiązania. Jeśli sytuacja w tej chwili jest niełatwa ekonomicznie, proszę rozważyć skorzystania z opcji dofinansowania. W pewnych wypadkach opłaty za konsultacje psychologiczne okazują się wtedy symboliczne. Więcej informacji: https://ocalsiebie.pl/psycholog-online-gdy-jest-ciezko/

  3. Dzień dobry.

    Tematy, które Pani porusza, w psychologii bywają zbiorczo omawiane pod szyldami takimi jak: zarządzanie gniewem, zarządzanie stresem, regulacja emocji. Znajdzie Pani informacje o tym w internecie, jak równie różne poświęcone temu lektury. Bardzo pomocna okazuje się zwykle pomoc psychologiczna, bo specjalista przeprowadzi diagnozę i dostosuje przebieg spotkań do indywidualnych potrzeb. W trakcie współpracy z psychologiem sporo można też przećwiczyć. Lektury mogą być bardzo pomocne, ale raczej nie zastąpią wsparcia psychologicznego. 

  4. Dzień dobry.

    Wydaje się to temat, który wymagałby jednak współpracy z psychologiem. Specjalista przeprowadziłby diagnozę, ustalił, co jest przyczyną, i zalecił rozwiązania.

    Zwracam uwagę, że skierowanie na psychoterapię refundowaną przez NFZ może dać lekarz psychiatra (z którym także dobrze byłoby temat omówić, by wykluczyć ogólnomedyczne przyczyny wahania nastroju).

    Jeśli chodzi o naszą placówkę, istnieją możliwości, które mogą ułatwić skorzystanie z pomocy także osobom w niełatwej sytuacji finansowej. Mam tu na myśli dofinansowanie oraz pakiety promocyjne.

  5. Wprawdzie można to uznać za próbę odnowienia kontaktu, ale sugerowałbym, aby na nic konkretnego nie nastawiać się. Równie dobrze, może to być pretekst do poważnej rozmowy bądź pożegnania. Warto do tego podejść bez wielkich oczekiwań, bez "ciśnienia" i na spokojnie. 

  6. Dzień dobry.
    Jeśli ktoś wyraźnie daje do zrozumienia, że woli, aby nie kontaktowano się z nim, należy to uszanować i nie napierać, nie narzucać się, nie przekraczać tej granicy. Traktowana w taki sposób osoba może się bardzo zrazić lub nawet przestraszyć lub poczuć atakowana, szantażowana emocjonalnie. Zdecydowanie należy zaniechać takich działań, mówiąc potocznie, dać sobie na wstrzymanie. Nie da się nikogo na siłę zmobilizować do tego, by utrzymywał z nami kontakt, jeśli osoba tego nie chce. Rozumiem, że przeżywa Pan zawód miłosny, więc proszę skoncentrować się na swoim powrocie do równowagi, skupić się na odzyskiwaniu dobrego samopoczucia. Czas pokaże, co będzie dalej. 

  7. Dzień dobry,
    dziękuję za rozległe opisanie swojej historii na łamach naszego forum. Mam nadzieję, że da do myślenia osobom, które dostrzegą w tym opisie cenną wartość. Wspomina Pani o terapii i że była pomocna. Mówi Pani też o kwestii odseparowania się od raniącej rodziny. Czasami to jedyne dobre rozwiązanie by chronić się przed dalszymi krzywdami. Nie zawsze jest to proste a niekiedy bywa bardzo trudne, natomiast istnieją rozwiązania, które sprzyjają zdrowemu dystansowi względem rodziny. Rekomenduję dalszą pracę nad sobą, terapia bywa bardzo pożyteczna w tym kontekście i pod kątem uporania się z ewentualnymi traumami. 

  8. Witam, w tej sprawie należy skonsultować się z terapeutą uzależnień.  Można też zadzwonić do Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania „Uzależnienia”: 800 199 990. Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia to nadal miejsce, gdzie osoby z problemami związanymi z uzależnieniem i ich bliscy mogą otrzymać wsparcie, porozmawiać z wykwalifikowanymi konsultantami oraz uzyskać informacje na temat leczenia, terapii i innych form pomocy. 

    Telefon Zaufania działa codziennie w godzinach 16.00 – 21.00.

    Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania.

    Numer do Ogólnopolskiego Telefonu Zaufania Uzależnienia 800 199 990 jest bezpłatny dla osób chcących skorzystać z konsultacji.

  9. Witam. Tak, może Pani zmagać się z zaburzeniami odżywiania i warto o tym porozmawiać ze specjalistą. Fakt, iż na pewien czas Pani funkcjonowanie poprawiło się, nie oznacza, że dolegliwość całkowicie ustąpiła, a poza tym prawdopodobne są nawroty. Pomoc psychologiczna może sprawić, że upora się Pani z tym i nauczy się skutecznie przeciwdziałać wspomnianym nawrotom. 

  10. Witam. W swoim wpisie roztacza Pani wizję, która pozwala podjerzewać, że może zmagać się Pani z depresją. W takim wypadku wskazana jest oczywiście konsultacja z lekarzem oraz pomoc psychologiczna. W toku współpracy z tym drugim mogłaby Pani też otrzymać praktyczne wskazówki psychodietetyczne. Dodam, że sposób, w jaki Pani pisze, moim zdaniem świadczy o talencie literackim. Wynikają z tego różne możliwości. Można napisać opowiadania lub książkę. Ponadto, do wyrażenia i wentylowania tego wielkiego emocjonalnego bólu, może pomocne byłoby pisanie ekspresywne. To rodzaj autoterapii określanej jako „terapia przez pisanie”. Warto zainteresować się tym tematem i w razie potrzeby skonsultować ze specjalistą. 

  11. Szanowny Panie, nie jest to temat odpowiedni na forum. Proszę o tym porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą, psychoterapeutą. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj. Pomysł na wyrządzenie krzywdy sobie lub komuś nie jest dobrym pomysłem, więc należy postarać się o to, by to sobie darować. 

  12. Zaburzenie lękowe z napadami paniki to dolegliwość, którą zwykle z bardzo zadowalającymi rezultatami leczy się przy pomocy psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Możliwe jednak, że z tym problemem współwystępują inne, ale to już temat dla specjalisty, który poprowadziłby diagnozę. Na psychoterapię można dostać skierowanie od psychiatry i wtedy może być refundowana przez NFZ. Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej w tej sytuacji. 

  13. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj. Wskazana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą.

  14. Witam, użył Pan w tekście sformułowania "normalne życie". Domyślam się, że ma Pan zatem jakieś wyobrażenie życia, które chciałby wieść. Czy mógłby Pan w 3 punktach napisać, co by to miało być, czego teraz Panu brakuje? Wtedy mógłbym bardziej precyzyjnie odnieść się, operując na konkretach a nie wypowiadając się na poziomie ogólności. 

  15. Witam, warto podejmować świadomy wysiłek aby unikać zaangażowania w niezręczne sytuacje, niejako je omijać, trzymać się z dala od grona osób snujących intrygi, plotkujących. Ponadto, istotne jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, asertywności i w razie potrzeby sygnalizowanie, że nie życzymy sobie jakiegoś traktowania. Dodatkowo, warto skupiać się na swoich obowiązkach i pozytywnych aspektach własnej pracy. Nie zajmować się myśleniem o tym, co może w ludziach rozczarowywać, lecz na innych kwestiach i sprawach. Swoje tajemnice, życie osobiste raczej zachowywać dla siebie, nie być zbyt wylewnym jeśli nie ma się absolutnej pewności i silnego zaufania do człowieka, z którym rozmawia się, a nawet wtedy nie zwierzać się ze wszystkiego, zwłaszcza, jeśli nie ma to żadnego sensu, praktycznego pożytku z tego nie ma. Nie mamy kontroli nad tym, co myślą inni i czy plotkują, ale możemy nauczyć się mieć do tego duży, zdrowy dystans. Ludziska gadają, często plotą trzy po trzy, trzeba to radykalnie zaakceptować (przyjąć do wiadomości) i żyć dalej w zgodzie ze sobą, nie biorąc tego do siebie, nie będąc tym nadmiernie przejętym. Takiej postawie sprzyja wysokie poczucie własnej wartości, którego rozwijaniem także warto zainteresować się.

  16. Jeśli mężczyzna będzie tego potrzebował, może skorzystać z pomocy psychologicznej. Skoro nastąpiło rozstanie z tak poważnych przyczyn, lepiej dać temu spokój, gdyż byłoby to niejako wchodzenie między ojca a syna, co już na zawsze stawiałoby Panią w niezręcznym położeniu i naznaczałoby znajomość wyjątkowym piętnem. Ta relacja wydaje się na tyle kłopotliwa, niepoprawna, że nie zalecam jej "naprawiania" gdyż w nadmiernym stopniu ingeruje w więzi rodzinne, porządek rodziny mężczyzny, wywracając to wszystko do góry nogami. Pewne sprawy nie są do pogodzenia.

  17. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do spadku popularności instytucji małżeństwa w ostatnich latach. 

    W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpiły znaczące zmiany w kulturze, w tym zmiany w sposobie myślenia o małżeństwie. Wiele osób obecnie bardziej skupia się na karierze i indywidualnym rozwoju niż na życiu rodzinnym, w małżeństwie. Dodatkowo, zachodzące zmiany kulturowe również wpływają na to, że dokonują się przemiany w postrzeganiu ról płciowych. Wiele kobiet teraz chce być niezależnych finansowo oraz nie chce podporządkowywać się tradycyjnej roli żony i matki. Ponadto, współcześnie coraz więcej ludzi decyduje się na życie w innych formach związku, takich jak konkubinaty czy relacje partnerskie. Ludzie wybierają te formy związków ze względu na większą swobodę i brak konieczności formalizowania relacji. Co więcej, dawniej małżeństwo było uważane za niemalże obowiązek, a w niektórych krajach nawet było postrzegano jako coś nieodzownego, koniecznego. Obecnie normy te uległy zmianie i coraz mniej osób czuje presję ze strony społeczeństwa, aby zawrzeć związek małżeński, więc małżeństw jest mniej. Godnym odnotowania jest też to, że w ciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie wzrosła liczba rozwodów, co sprawia, że instytucja małżeństwa wydaje się mniej stabilna i mniej pożądana, jest obdarzana mniejszym zaufaniem. Odstraszająco działają także komplikacje, które wiążą się z rozwodem. Co więcej, wzrost liczby samotnych rodziców, którzy wychowują dzieci bez partnera, również przyczynił się do spadku popularności małżeństwa, ponieważ ludzie widzą, że taka formuła też funkcjonuje. Można także zauważyć, że niegdyś religia odgrywała ważną rolę w promowaniu małżeństwa, ale w wielu krajach zmniejsza się wpływ religii na życie społeczne.

    Warto jednak pamiętać, że popularność instytucji małżeństwa wciąż nie jest mała, a wiele osób nadal decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego, założenie rodziny właśnie w ten sposób.

    Więcej tematów można znaleźć na blogu.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.