Skocz do zawartości

psycholog Rafał Olszak

Administrator
 • Zawartość

  686
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  19

Wszystko napisane przez psycholog Rafał Olszak

 1. psycholog Rafał Olszak

  Powitania, my i nasze historie

  Przede wszystkim witam serdecznie na forum! Ponadto sugerowałbym konsultację psychoterapeutyczną m.in. w celu wykluczenia dolegliwości opisanej tutaj.
 2. psycholog Rafał Olszak

  Powitania, my i nasze historie

  Jak widać na poniższych zrzutach ekranu, strona ocalsiebie.pl w ciągu ostatnich kilku lat ewoluowała dość mocno. Obecna wersja jest już trzecią z kolei. To kolejny krok w stronę idei, która przyświeca mi od samego początku: psychologia blisko ludzi. Nauka o ludzkiej psychice bywa bardzo pomocna na różne sposoby. Tak w gabinecie psychologicznym jak i w codziennym życiu. Właśnie dlatego strona nie jest zwyczajną wizytówką specjalisty, ale platformą, na której można czytać i komentować artykuły, dyskutować na forum, blogować i podejmować inne czynności. Przyszło mi już po raz trzeci publikować powitanie. Witam bardzo serdecznie zarówno osoby, które na ocalsiebie.pl trafiły pierwszy raz, jak i wszystkich dotychczasowych bywalców. Chciałbym, żeby to miejsce w sieci było swoistym azylem, w którym w przyjaznej i życzliwej atmosferze będziemy mogli rozmawiać na tematy psychologiczne, ale i o codzienności, sprawach obyczajowych. Ponadto ciepło dziękuję tym wszystkim klientom, którzy dzieląc się ze mną swoimi refleksjami i przekazując mi informacje zwrotne przyczynili się do tego, że ta platforma powstała. Życzę konstruktywnego użytkowania serwisu!
 3. psycholog Rafał Olszak

  KŁAMSTWO Z MAŁŻEŃSTWIE nt PRACY

  Szanowna Pani, tego rodzaju problemy trapiące parę można próbować rozwiązać w trakcie psychoterapii małżeńskiej (zwanej także terapią par). Zalecam kontakt z terapeutą, który przeprowadzi diagnostykę i zaproponuje metody pomocy.
 4. psycholog Rafał Olszak

  Związek to nie przeciąganie liny

  Niektóre związki przypominają raczej przeciąganie liny – targowanie się czyje potrzeby są ważniejsze. Licytowanie się kto komu usiądzie na kolanach i będzie wyręczany czy zabawiany. Takie eksploatatorskie, roszczeniowe podejście sprzyja zupełnie niepotrzebnym konfliktom. Ilekroć ktoś wygrywa i tak jest stratny, bo traci na tym jakość relacji z uwagi na poczucie krzywdy u partnera. Współdzielenie odpowiedzialności jest korzystniejszym rozwiązaniem. Sprzyja równowadze, symetrii i dwoje ludzi idzie ramię w ramię, a nie jedno drugiemu wsiada na plecy. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Refleksje mężczyzny to męski blog, który prowadzi psycholog kliniczny, psychoterapeuta.
 5. psycholog Rafał Olszak

  Podcasty

  Punkt widzenia psychologa i psychoterapeuty na relacje damsko-męskie i nie tylko. Poniżej są wybrane podcasty z kanału na YouTube. Zapraszam też na fanpejdż na Facebook.
 6. psycholog Rafał Olszak

  Fazy toksycznego związku (podcast)

  Jakie są fazy toksycznego związku? W jaki sposób w poszczególnych z nich na swoją ofiarę oddziałuje toksyczny partner? Co czyni człowieka podatnym na te wpływy i zagrożonym wchodzeniem w toksyczne relacje?
 7. psycholog Rafał Olszak

  Strzeż się

  Cudza uroda zwiedzie cię nieraz na twoje własne życzenie i przyjdzie ci za to zapłacić cenę wysoką, ale możliwą do uregulowania. Natomiast cudzy nikczemny duch pogrąży cię raz a porządnie, bo zło sprowadza zawsze do swojego poziomu czyli na samo dno. Żadne środki lokomocji tam nie kursują, więc nie są sprzedawane bilety powrotne. Mało kto stamtąd umyka o własnych siłach – częściej ciągnie innych ku sobie dla towarzystwa. Zza pewnych granic ciężko powrócić, więc lepiej ich nie przekraczać. Zwłaszcza, że niektórzy po wpadnięciu do tego dołu bynajmniej nie przestają kopać. Strzeż się ludzi ciągnących w otchłań. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online.
 8. psycholog Rafał Olszak

  Co ja mam zrobić? 🙈

  Witam na forum. W razie tego rodzaju rozterek warto porozmawiać z psychologiem, by ustalić, skąd może być motywacja do wiązania się z partnerem o tyle lat starszym w takim wieku, w jakim Pani jest. Rozmowa ze specjalistą pozwoli ustalić plusy i minusy tej sytuacji oraz przeprowadzić bilans zysków i strat z różnych wariantów rozwoju wydarzeń. Warto też poddać refleksji kryteria doboru partnera, swoje potrzeby z tym związane i dlaczego nie znalazła Pani kogoś dla siebie w podobnym wieku. Niepostrzeżenie wiążąc się na tym etapie ze sporo starszym partnerem może Pani przeoczyć (przeskoczyć) ważną fazę swojego życia.
 9. psycholog Rafał Olszak

  Praca i przyszłość, temat skierowany dla osób mających +18 lat

  Wtrącę tylko, że w razie tego rodzaju wątpliwości można porozmawiać z doradcą zawodowym albo z sensownym job-coachem.
 10. psycholog Rafał Olszak

  Powitania, my i nasze historie

  @blakhart, @DeMello, @Vivianne, @Kamikaze witam serdecznie na forum. Miłego użytkowania.
 11. psycholog Rafał Olszak

  Niedobrana para?

  Spotkali się kiedyś na randkę chłopak za biedny i dziewczyna zbyt brzydka. Rozmawiali długo i bardzo przyjemnie. Doszli do wniosku, że wiele ich łączy. Mieli wspólne pasje i podobne poglądy na sprawy kluczowe. Posiadali też podobne doświadczenia z płcią przeciwną, więc mogli się wzajemnie wesprzeć i pożalić. Zjedli po ciastku w knajpce na uboczu i spacerowali po parku. Ona uwodzicielsko przechylała głowę, poprawiała włosy i przygryzała wargę. On nabierał powietrza do klatki piersiowej i stroszył piórka. Momentami śmiali się i naprawdę nieźle bawili. Na koniec powiedzieli sobie kilka miłych słów i każde poszło w swoją stronę. Nigdy więcej się nie spotkali – on był za biedny, a ona zbyt brzydka. Niektórym ludziom spełnienie można podać na tacy, a i tak nie skorzystają. Nierealistyczne kryteria doboru partnera potrafią zabić każde zauroczenie. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Męski blog zatytułowany Refleksje mężczyzny jest redagowany przez psychoterapeutę, psychologa klinicznego.
 12. psycholog Rafał Olszak

  Podcast Spotify

  Witam, dziękuję za podsunięcie pomysłu. A czy osoba umieszczająca tam swoje nagrania musi uiszczać jakieś opłaty? Na YouTube twórca ich nie ponosi i to jest fajne.
 13. psycholog Rafał Olszak

  Zakochanie nie zawsze trwa sezon

  Często słyszy się, że zakochanie trwa maksymalnie kilka lat. Różnorakie statystyki wskazują, iż średnio ten stan utrzymuje się około 2 lata. Istnieją jednak i takie badania, które kłócą się z tą dość pesymistyczną wizją. W jednym z nich wzięło udział 5000 ludzi. 29% twierdziło, że ten stan trwa do 5 lat, 8% że do dziesięciu lat, ale 18% że powyżej 10 lat. Do tego ostatniego można podejść sceptycznie. Tak też zrobili badacze, którzy postanowili przeprowadzić badanie z wykorzystaniem metod obrazowania mózgu (spokojnie, nikt na tym nie ucierpiał). W badaniu wzięły udział osoby będące w związkach ponad 20 lat, a przy tym zdeklarowani zakochani. Okazało się, że faktycznie u każdej z nich wykryto aktywność mózgu w obszarach, które aktywują się też u osób przeżywających zakochanie – właściwie te obszary były równie aktywne, jak u młodych świeżo zakochanych! To pokrzepiające, że ten stan nie zawsze jest czymś na ledwie kilka sezonów. W dzisiejszych zwariowanych czasach trudno o taką miłość, bo media sprzedają ludziom błędne kryteria doboru partnerów i głupie porady, a poza tym zdaniem socjologów żyjemy w kulturze narcyzmu i kultu urody oraz samorozwoju. Jak znaleźć czas na miłość, kiedy ciągle inwestuje się w siebie? Jak znaleźć odpowiednią osobę, jeśli żyje się pod presją związania się z kimś jak najpiękniejszym? Jak oprzeć się wszechobecnym pokusom zmiany partnera na "lepszy model"? Na szczęście mimo tych utrudnień nie każde uczucie musi zblednąć. Fajnie. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online.
 14. psycholog Rafał Olszak

  Prawda w oczy kole ;)

  Całkowicie się z Panem zgadzam. Te zestawienie to kwintesencja manipulacji. Mężczyzna po lewej jest sfotografowany z bliska i obiektywem szerokokątnym (pewnie smartfonem). Mężczyzna po prawej jest sfotografowany zapewne obiektywem portretowym, o ogniskowe np. 85 mm lub większej.
 15. psycholog Rafał Olszak

  Prawda w oczy kole ;)

  Jak dla mnie mężczyzna po lewej wygląda jak swój chłop. Co więcej, razem z nim na zdjęciu są chyba jakieś kobiety. Wzbudza więcej zaufania, ale to moje odczucie.
 16. psycholog Rafał Olszak

  Zagubiona w życiu. Proszę o porade

  Szanowna Pani, z przejęciem zapoznałem się z Pani wiadomością; czuję się poruszony tym, co Panią spotkało. To zrozumiałe, że po takich przejściach może Pani mieć problem z dojściem do siebie. Aby uporać się z tego rodzaju dolegliwością wskazany jest kontakt z psychoterapeutą, który najprawdopodobniej zaproponuje leczenie w formie psychoterapii. Do specjalisty może Pani udać się po uprzednim otrzymaniu skierowania od psychiatry, by korzystać z usług psychologicznych refundowanych przez NFZ. Może Pani też udać się do psychoterapeuty (bądź psychoterapeutki) prywatnie.
 17. psycholog Rafał Olszak

  Titanic musi zatonąć

  Po pierwsze, proszę nie wysyłać niepotrzebnych zgłoszeń treści do moderacji. Po drugie, oczywiście ma Pani wybór. Moje zalecenia Pani zna.
 18. psycholog Rafał Olszak

  Rozstanie

  @NalatiaWitam serdecznie na forum, dlaczego konkretnie zakończyła Pani swój związek, tzn. pod jakim względem się różniliście, czego dotyczyły kłótnie i jakie poglądy mieliście różne? Ile czasu trwała relacja i czy była z mężczyzną?
 19. psycholog Rafał Olszak

  Erytofobia

  Szanowna Pani, dolegliwości, które Pani opisuje, zdają się na tyle poważnym problemem, że wskazana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą (można udać się do niego bez skierowania; ona zaś może skierować na psychoterapię na NFZ). Może Pani także skonsultować się z psychoterapeutą (także online, przez Skype), by przeprowadzono diagnozę i ustalono formy pomocy. Pomocy online mogą udzielić Pani w ramach konsultacji odpłatnych na przykład te specjalistki w naszej poradni: https://ocalsiebie.pl/profile/215-psycholog-katarzyna-tuszyńska/?tab=field_core_pfield_1 https://ocalsiebie.pl/profile/688-psycholog-aleksandra-pastor/?tab=field_core_pfield_1
 20. psycholog Rafał Olszak

  Nieszczęśliwi tworzą nieszczęśliwe związki?

  Czy nieszczęśliwe osoby tworzą nieszczęśliwe relacje? Na pytanie odpowiada psycholog kliniczny, psychoterapeuta.
 21. psycholog Rafał Olszak

  Jak okiełznać lęk przed kobietami

  Mężczyźni w różnym wieku zgłaszają problem, który definiują jak lęk przed kobietami, strach przed wchodzeniem w interakcje z płcią piękna. Mówią, że ta trudność im bardzo doskwiera i utrudnia inicjowanie nowych znajomości z płcią przeciwną. W poniższym podcaście staram się dostarczyć praktycznych wskazówek jak sobie z tym radzić, wykraczających poza sztampowe „bądź sobą” lub „popracuj nad samooceną” albo „idź na siłownię” bądź „wybierz się do stylisty”. Jak zagadywać do kobiet? Co robić, gdy czuje się pustkę w głowie? Jak ratować się przed natłokiem stresujących myśli? Jak zmienić swoje przekonania na temat pań i relacji z nimi? Jak okiełznać lęk przed płcią piękną? Frazy kluczowe: strach, lęk przed kobietami, uwodzenie, podrywanie, flirtowanie, poznawanie kobiet, inicjowanie kontaktu i nawiązywanie relacji z kobietami, nieśmiałość, uczucie pustki w głowie, pewność siebie, skuteczność interpersonalna, asertywność, umiejętności konwersacyjne, radzenie sobie z odrzuceniem.
 22. psycholog Rafał Olszak

  Nakrzyczałem na moją dziewczynę. Czy jestem narcyzem?

  Szanowny Panie, na pytanie postawione w tytule wątku można by odpowiedzieć dopiero po przeprowadzeniu diagnostyki. Tego rodzaju kłopoty psychologiczne rozpoznaje się o wnikliwym wywiadzie z osobą badaną oraz po pewnej obserwacji. Jeśli trapi Pana styl funkcjonowania w relacji lub ma Pan poczucie, że nie radzi sobie efektywnie ze swoimi emocjami, warto rozważyć konsultację psychologiczną / psychoterapeutyczną. Specjalista przeprowadzi diagnozę i podsunie możliwe rozwiązania.
 23. psycholog Rafał Olszak

  Niektórym trudno zmienić kurs

  Czasem ludzie na wyrost zakładają, że jeśli ich droga jest trudna, kręta i pod górę, to oznacza, iż jest słuszna lub uszlachetniająca bądź pewnikiem wiedzie do zacnego punktu widokowego. Niekiedy jednak kroczą nią bo mają wyniesioną z chaotycznego dzieciństwa naturę kaskadera oraz dużą tolerancję na skrajne przeciążenia i niewygody. Brodzą więc w bagnie i mylą to z kąpielą błotną. Bywa, że droga jest karkołomna, bo jest beznadziejna i wieńczy ją martwy koniec. Z takiego szlaku lepiej zejść w porę niż z uporem maniaka brnąć w coś bez sensu, by ocknąć się poniewczasie. Trudno przyznać się do błędu i uznać porażkę, ale właśnie to bywa ratunkiem i jest nieodzowne do zmiany kursu. Zwłaszcza, że nierzadko drogą jest postawa do życia i ludzi. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online.
 24. psycholog Rafał Olszak

  Co to jest bowaryzm

  Istnieją ludzie tak zapatrzeni w ideę miłości, mający tyle wyidealizowanych wyobrażeń o miłosnym związku, że nie są zdolni do pokochania realnej osoby z krwi i kości i do normalnej relacji. Takie osoby są wiecznie nieusatysfakcjonowane, bo ciągle marzą o czymś bardziej bajecznym. Kobiety bywają zahipnotyzowane głównie obrazami z serwisów społecznościowych i romansów, a panowie z pornografii i filmów akcji. Psycholog mógłby to określić jako BOWARYZM – stan wiecznego niedosytu, który wynika z porównań obecnej egzystencji do wydumanych wizji. Jest to częstym czynnikiem przyczyniającym się do poważnych kryzysów w relacjach, a także czymś, co skazuje na nieustającą frustrację. Zwłaszcza współcześnie, gdy ludzie nieprzerwanie nasiąkają odrealnionymi wizjami i obserwują w ich ocenie lepsze życia ludzi bogatszych czy piękniejszych, którzy „mogą mieć wszystko”. Jak tu być zadowolonym z wczasów w Egipcie, kiedy widzi się jak inni jadą na wycieczkę dookoła świata. Jak tu być zadowolonym z małżeństwa, kiedy widzi się faceta, który organizuje trójkąt w jacuzzi z dwiema pięknościami. Jak tu być zadowolonym z prezentu urodzinowego, kiedy widzi się, że inna kobieta dostaje samochód z salonu. Niełatwe nastały czasy dla układu nagrody w ludzkim mózgu. Skomentuj, polub lub udostępnij ten wpis na Facebook. CIEKAWOSTKA: Ten męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online, psychoterapeuta.
 25. @k_ami Szanowna Pani, warto by małżonek omówił te wątpliwości i zastrzeżenia z psychoterapeutką. Być może ten konkretny nurt terapeutyczny, w którym ta specjalistka pracuje, nieszczególnie małżonkowi odpowiada. Istnieją różne formy psychoterapii; jeśli chodzi o zaburzenia lękowe dobrze udokumentowane wyniki skuteczności posiada na przykład psychoterapia poznawczo-behawioralna, która odbywa się nieco inaczej niż ta, opisana przez Panią. Kluczowym jest aby Pani partner szczerze i otwarcie omówił swoje rozterki i potrzeby oraz oczekiwania ze specjalistą. Dopytał o różne formy pomocy i czy może ta terapeutka może też zaproponować inny styl prowadzenia sesji.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.