Jump to content

Recommended Posts

Cytat

Witam,
Bardzo proszę o poradę w pewnej sprawie...

Moje dolegliwości zaczęły się jakieś niecałe trzy tyg temu w momencie gdy szybko wchodziłam po schodach...zmęczenie i zadyszkę dopiero odczułam kiedy usiadłam . W tym właśnie momencie serce zaczęło mi bić jak oszalałe i poczułam straszny strach że zaraz coś mi się stanie . Po chwili po karku przeszedł mi dreszcz (bardzo nieprzyjemne uczucie trochę trudne do opisania) i za chwilę poczułam się jakbym zaraz miała stracić przytomność(ale tak się nie stało) .Po tym wszystkim byłam osłabiona i roztrzęsiona . Zdarzyło mi się to jeszcze kilka razy, nie tylko podczas wysiłku . Bardzo proszę o pomoc w diagnozie bo bardzo się martwię że to coś poważnego . Dodam,że byłam u lekarza ogólnego . Zlecił badania (morfologie, mocz, TSH ) wszystko w normie . Zrobił mi także EKG bo podejrzewał że ma to związek z sercem ale także wyszło w porządku . Kiedy dolegliwości nie ustępowały zdecydowałam udać się do neurologa, który w sumie nic takiego mi nie powiedział, ostukał, opukał i tyle . Gdy zapytałam czy to nerwica to powiedział że można tak powiedzieć, że to jakieś zaburzenia somatyczne .Powiedział jeszcze ze nie gwarantuje ze leki które mi przepisał mi pomogą i że to coś lubi nawracać . Lek mam brać rano i wieczorem i w razie potrzeby mogę jeszcze w pracy. Niby było lekka poprawa ale i tak nie czuję się już tak jak kiedyś . Nie jest całkiem normalnie . Ciągle się boję że znowu przyjdzie kolejny atak . Czasami robi mi się tak, że nagle z niewiadomych powodów zaczynam się bardzo denerwować,czuję wtedy taki niepokój, jestem roztrzęsiona ...Bardzo proszę o pomoc...przecież na dłuższą metę tak się nie da normalnie funkcjonować . Czy to mi kiedyś przejdzie całkowicie ?
 
Bardzo proszę o pomoc .
Z góry dziękuję i pozdrawiam .

Szanowna Pani,

zachęcam do skorzystania z konsultacji psychologicznej, ponieważ tylko w jej trakcie można przeprowadzić diagnostykę (nie wykonuje się jej bez kontaktu z daną osobą, na podstawie samych informacji przedstawionych na forum). W temacie wątku stawia Pani pytanie „czy to nerwica?” Opisuje Pani niektóre objawy zaburzenia lękowego z napadami paniki (dzisiaj nie stosuje się już nazwy nerwica). Jeśliby ta hipoteza się potwierdziła (podkreślam słowo „jeśli”, ponieważ niezbędny jest kontakt ze specjalistą, aby móc ją zweryfikować), rozwiązaniem byłaby przede wszystkim psychoterapia indywidualna (stacjonarnie lub online). Indywidualna, czyli taka, w której jeden terapeuta rozmawia z jednym klientem w trakcie około 50-minutowych spotkań odbywających się raz w tygodniu. Dolegliwość ta jest dobrze zbadana i istnieją sprawdzone procedury radzenia sobie z nią, a także współwystępującymi niekiedy problemami innego rodzaju (np. mają do niej szczególną skłonność osoby nadmiernie perfekcjonistyczne). Rokowania są tym lepsze im wcześniej uzyska Pani adekwatną pomoc, choć nie tylko to o nich decyduje.

Cytat

Bardzo dziękuję za odpowiedź .

Czy jeśli okazałoby się ze to jest zespół lęku napadowego

to czy da się to całkowicie wyleczyć ?

Te ataki są bardzo uciążliwe i przeszkadzają mi w życiu codziennym .

Trudno mi jest mówić o konkretnych rokowaniach, bo to zawsze zależy od osoby, natężenia dolegliwości, determinacji człowieka do pracy nad sobą i wdrażania technik terapeutycznych. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że szacunkowo u 50% osób z napadami paniki współwystępują inne zaburzenia lękowe bądź dolegliwości natury psychicznej. Bez wątpienia należy wykonać też badania ogólnomedyczne (np. serca, tarczycy – w przypadku jej nadczynność nie diagnozuje się napadów paniki, bo uznaje się, że problem wynika z działania hormonów). Generalnie jednak zaburzenie lękowe z napadami paniki uznaje się za wyleczalne. W leczeniu stosuje się dodatkowo farmakoterapię, choć nie jest to przesądzone, nie zawsze jest nieodzowne. Ważne, by nie zwlekać z rozpoczęciem leczenia bo im dłużej problem się utrwala, tym trudniej go potem wyleczyć, a bywa, że pojawiają się powikłania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.