Skocz do zawartości

Kolega uważa się za lepszego


Gramatyka

Polecane posty

Zwracam się do Was z prośbą o przeanalizowanie znajomości z kolegą, z którym znam się 12 lat. Od pewnego czasu odnoszę wrażenie, że kolega się wywyższa, czy w pewien sposób mi ubliża.

Paweł oświadczył, że założył konto na tinderze. Gdy spytałem, ile ma par. Odparł, że niewiele, bo dziewczyny są wybredne i ma 3 połączenia. Zanim jednak skomentowałem słowa wypowiedziane przez znajomego, ten szybko dodał - więc skoro mi tak słabo idzie, to tobie w ogóle by nie szło.

 

Według mnie w tym zdaniu kryła się sugestia, że jest ode mnie atrakcyjniejszy.

 

Innym razem kolega wyszedł na narcyza. Mówił tak: jutro spotkam się z tą dziewczyną, co poznałem w galerii. Skomplementowała mój uśmiech, powiedziała, że się jej podobam, widzisz mi mówią dziewczyny komplementy, wiem że jestem przystojny i że im się podobam. Wiem, że jestem atrakcyjny i laski na mnie lecą.

 

Dobrze jest mieć wysoką samoocenę. Niemniej, mi również kilka dziewczyn powiedziało miłe słowa, a jednak żadnemu koledze się tym nie chwaliłem. Co więcej Paweł za każdym razem podkreśla jak bardzo podoba się dziewczynom. Poza tym, niby taki samochwała i Casanova, a jednak zdjęć kobiet, z którymi się umawiał, czy z którymi chodził, nigdy mi nie pokazał, mimo że mnie prosił o ukazanie fotek dziewczyn, z którymi ja się spotkałem. Część mu pokazałem, ale kiedy on żadnej swojej, to i ja mu więcej nie pokazałem.

Podejrzewam więc, że nie spotykał się z atrakcyjnymi dziewczynami, zwłaszcza że mówił, iż one mu się nie podobały i go wkurzały, a spotykał się z nimi wyłącznie dla wiadomych przyjemności.

Nasuwa się więc pytanie, taki Casanova i tak cieniuje, jak to możliwe?

 

Gdy powiedziałem, że poznałem dziewczynę, że sporo żartowaliśmy, droczyliśmy się, on stwierdził, że to niepotrzebne w jego przypadku, bo mu bardzo pomaga - wygląd.

Tak o sobie powiedział: ja nie muszę dziewczyn bajerować, wiem że jestem przystojny i biorę je na wygląd.

 

Skoro taki z niego przystojny uwodziciel, to dlaczego spotyka się jedynie z dziewczynami, które mu się nie podobają?

Mi byłoby głupio komukolwiek tak mówić, zwłaszcza że on obiektywnie atrakcyjny nie jest. Nie jest brzydki, ale wiadomo do ciacha mu daleko.

Dlaczego o tym piszę?

Bo wkurwiła mnie jego ostatnia wiadomość głosowa, wysłana do mnie na facebooka.

 

Powiedział tak - dzisiaj sobota, jakie plany na weekend, mój przystojny kolego? Nie no, z tym przystojnym to sobie żartowałem, nie jesteś przystojny hahaha

 

Takie słowa mogły paść z ust jedynie osoby, która ma się za kogoś lepszego od adresata. To nie tylko obraza, ale w moim odczuciu takie zachowanie nie licuje z postawą koleżeńską.

am siebie postrzegam z wyglądu za ok chłopaka. Wiadomo modelem nie jestem, ale do brzydala mi daleko. Normalny facet, ja się sobie podobam, mam proporcjonalną twarz, ładny nos i uszy, męską szczękę, spore oczy i się sobie podobam. Nie uważam się za gorszego od kolegi, więc tym bardziej czuję że nie powinienem dać się tak słownie okładać.

Pytanie, jak zareagować? Wyśmiać go - aaaaa tak, ja nie jestem przystojny, ale ty za to na pewno jesteś przystojny. To, że kilka brzydkich dziewczyn powiedziało ci miłe słowo, nie znaczy że jesteś przystojny. Jesteś przeciętny jakich wielu.

 

Gdybym tak powiedział, bałbym się reakcji w stylu: a co ty jesteś przystojny, ja jestem atrakcyjniejszy od ciebie,

 

Jak w takim razie się zachować i czy jest sens w ogóle ciągnąć tą znajomość?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Na Twoim miejscu zaczęłabym od szczerej rozmowy z kolegą, bez niepotrzebnych emocji. Powiedziałabym, że obraża mnie żartując w taki sposób, że jego wywyższanie się i poniżanie mnie jest bardzo raniące.  Jeśli on nie miałby zamiaru nic zrobić ze swoim przykrym zachowaniem, nie utrzymywałabym kontaktu:) Nie daj się wrobić w żadne "Ja tylko żartowałem". Żarty muszą bawic obie strony :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć,

Całkiem możliwe, że Twój znajomy ma bardzo duże kompleksy, a ta postawa „ciasteczka” to próba zakłamania niskiej samooceny. Prawdopodobnie takie teksty w Twoim kierunku poprawiają jego samopoczucie, czuje się lepszy.
Bardzo dużą popularnością cieszą się w telewizji programy w stylu „Chłopaki do wzięcia” „Trudne sprawy” „Dlaczego ja?”, wktórych ukazywane są historie ludzi, którzy mają problemy, są nieporadni, popełniają błędy. Mój wniosek wynikający z tak dużej popularności tych programów to właśnie porównywanie do siebie i swojego życia. Wiele osób chcę ciągłych zapewnień, że inni są słabi, brzydcy, nieporadni, głupi, bo dzięki temu sami czują się lepsi. 

Jego słowa nie mają nic wspólnego z prawdą, prawdopodobnie do prawdy nawet się nie zbliżają nigdy.
Musisz zastanowić się nad Waszą znajomością. Przemyśleć to czy jest szczera, czy coś Ci daje. Nie jest Twoim przyjacielem - to na pewno, ale czy dobrym kolegą? Musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań, a potem z nim porozmawiać tak jak wyżej pisała @HonorataKlaudyna. Dodatkowo zwróciła Ci uwagę na bardzo ważną sprawę, czyli próbę obrócenia poważnej rozmowy w żart. Nie pozwól na to, bo to mechanizm obronny, albo próba wymigania się z tego co mówił. Postaw sprawę jasno i odstąpcie od emocji. Porozmawiajcie jak to się mówi „jak faceci”, „krótka piłka”. Jeśli nie widzi w tym problemu, to naprawdę nie warto z kimś takim utrzymywać zażyłej relacji. Wykorzystuje Ciebie, do doraźnej ulgi samemu Sobie.
Trzeba uważać na ludzi, którzy jak pijawki wyssysają naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości, żeby doładować swoje deficyty w tej materii.
 

Otaczanie się ludźmi którzy Cię wspierają, którym odwzajemniasz to samo to budowanie swojej pewności siebie, silnej psychiki. Zawsze możesz na kogoś takiego liczyć.
 

Mikołaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.