Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg

Problemy z proszeniem o pomoc


Recommended Posts

Witam

Mam 19 lat i jestem studentką. Nie pamiętam dokładnie, od kiedy trwa mój problem, jednak w porównaniu z problemami innych jest to raczej błaha sprawa. Otóż mam wielki problem z proszeniem innych o pomoc. Nie dotyczy to sytuacji w której wiem, że jest to tej osoby obowiązek, czy praca, ale sytuacji w której sama coś dostaję jakąś przysługę, a ta osoba nic. Nie cierpię gdy ktoś ma za mnie np. płacić, czy gdzieś podwieść. Gdy rodzice chcą mi pomóc w utrzymaniu na studiach, to dosłownie zalewa mnie krew. Bagatelizowałam to moje zachowanie, ale dzisiaj zrozumiałam, że mam problem. Uciekł mi wieczorem autobus, nie zgodziłam się, aby chłopak mojej koleżanki mnie odwiózł, bo stwierdziłam, że sama sobie poradzę. Wzięłam inny autobus, którym dojechałam do miasteczka oddalonego o około 10 km od mojego domu. Stwierdziłam, że przejdę się piechotą do domu, w nocy przy mrozie. Zadzwoniła jednak moja mama i mimo mojego kombinowania domyśliła się, że próbuję ją oszukać i przyjechała po mnie.  Zawsze w takich sytuacjach próbuję stawiać się na miejscu tych osób np. moich rodziców i wiem, że dla mnie taka pomoc byłaby czymś oczywistym, jednak sama nie potrafię o nią prosić.

 

Link to comment
Share on other sites

Rodzice nie muszą pomagać, ale chcą. Chłopak koleżanki też chciał Cię podwieźć, nie musiałaś prosić. To jest normalna ludzka rzecz, że czasami komuś się pomaga i czasami ktoś pomaga nam, szczególnie rodzice. Kto od Ciebie wymaga, byś była całkowicie samodzielna i niezależna? Sama sobie ustaliłaś taki surowy standard, za złamanie którego później psychicznie się torturujesz? Bo obwinianie samej siebie na pewno nie jest czymś dobrym. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.