Jump to content
  • psycholog-online-skype-20222.jpg

Lęk przed samodzielnym życiem


agnieszka1998
 Share

Recommended Posts

Witam! Mam 23 lata i jestem panną. Mieszkam cały czas z rodzicami w małej wsi. Mój problem polega na tym że nie mogę się z nimi rozłączyć. Chciałabym pojechać gdzieś na wakacje nawet na weekend do rodziny ale boje się że jak wsiąde do autobusu to się rozpłacze że chce do domu. Kiedyś jak byłam mała to miałam taki problem ze byłam 3 dni na wakacjach bo się rozpłakalam ze chce do domu i tata musiał po mnie przyjeżdżać, myślałam że mi przeszlo bo 3 lata temu jeździłam na wakacje ale jechałam w jedną strone z wujkiem a w drugą po mnie przyjeżdżali i nie wiem czy problem tkwi w tym że boje się jeździć jakos daleko sama autobusem czy co? Teraz miałam taką sytuacje że chciałam jechac do kuzyna  nawet byłam spakowana ale dzień przed strasznie się bałam ze jak tata mnie odwiezie na autobus i będzie czekał az odjade to ja sie romysle i wyjde z autobusu i rano stwierdzilam że niegdzie nie jade. Dlaczego tak sie dzieje? Co mam zrobić żeby sie od tego uwolnić? Chciałabym się tez wyprowadzić ale też sie boje że będe za nimi tęsknic że sobie nie poradzę sama.  Co robić?

Link to comment
Share on other sites

Witaj, kochana.

Po pierwsze, w pełni zaakceptuj stan faktyczny. Poczuj, że mimo Twojego problemu, kochasz siebie samą bardzo mocno. 

Aby zacząć odczuwać mniej lęku spróbuj codziennie przez kilka minut wyobrażać sobie Twój cel - zobacz siebie jadąco sama autobusem i czującą podczas podróży spokój. Ważne, abyś wyobrażała sobie tą sytuację w taki sposób, jakby ona już teraz była Twoją rzeczywistością. Podświadomość nie rozróżnia tego, co wyobrażone od tego, co jest naprawdę ;)

 

A jak jest u Ciebie w sytuacji, gdy wyjeżdżam sama gdzieś trochę bliżej, np. do innego miasta? Może jesteś w stanie określić jak daleko musiałabyś wyjechać, aby poczuć lęk? Jeśli jesteś w stanie określić ten punkt graniczny, spróbuj odrobinę go przesunąć - wybierz się w miejsce oddalone tylko nieco dalej od miejsca, do którego jadąc czujesz spokój. W ten sposób dasz sobie delikatne wyzwanie i będziesz czuła się bardzo dobrze z sukcesem :)

 

Próbowałaś może szczerze porozmawiać z Twoimi rodzicami o Twoim lęku? Czujesz ich akceptację w tym względzie? 

 

Możesz spróbować też pisania w dzienniku. Napisz wszystko, co wiesz na temat swojego lęku. Nie oceniaj tego, co pojawia się na kartce - niech to z Ciebie tak jakby wypływa. 

Ostatnia metoda, która przychodzi mi do głowy to głębokie wczucie się w swój lęk. To może być niekomfortowe, ale z doświadczenia wiem, że daje niesamowitą ulgę. Ja sama często czuję lęk. Moja terapeutka pokazała mi metodę uwalniania emocji, która wygląda tak:

1. Usiądź wygodnie. Rozluźnij ciało. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.

2. Spróbuj przywołać do swojego ciała uczucie lęku (lub innej emocji). Ważne, aby było to doświadczenie cielesne.

3. W którym dokładnie miejscu w ciele czujesz tę emocję? Spróbuj ją zlokalizować możliwie jak najdokładniej.

4. Jaki kolor ma ta emocja? Jaki kształt? Jaki zapach? 

5. Zostań przez około 1 min z tą emocją.

6. Wyobraź sobie otwarte drzwi umieszczone w miejscu, gdzie znajduje się emocja. Jeśli np. czujesz ją w klatce, drzwi umieść tuż przed klatką.

7. Wyobraź sobie, że Twoja emocja opuszcza Twoje ciało przez otwarte drzwi. Zrób wydech, a wraz z nim wyobrażaj sobie, że emocja opuszcza Cię. Zrób 5 takich powtórzeń. 

 

Ta metoda działa jeśli pozwolisz sobie mocno odczuć emocję. Faza uwolnienia jest ważna z tego względu, abyś nie trzymała się tej emocji. Odczułaś ją w pełni, więc możesz się już od niej uwolnić.

 

Jeśli masz ochotę porozmawiać, napisz do mnie na maila. 

Jestem pewna, że wyjdziesz ponad swój lęk. Każda trudna rzecz ma w sobie ukryty skarb i potencjał wzrostu. Trzymaj się ciepło ❤️

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.