Jump to content
anna86kuch

Wykończona cudzymi problrmami

Recommended Posts

Witam,

mam na imie Anna i mam 36 lat. Opiszę to w miarę zwięźle. Rok temu rozstałam się z narzeczonym ale dosyć szybko się pozbierałam tyle, że nadal jestem singielką i jakoś mi to nie przeszkadza natomiast moja moja siostra to wykorzystuje. Rozchodzi się z mężem. Mają małe dziecko nie potrafią się dogadać. Od roku CODZIENNIE wypisuje i wydzwania opowiadając o NIM. I o tym jaki jest zły, okropny itd. Pomagam jej jak mogę, słucham tego wszystkiego ale już mam dosyć... nie mam faceta ani ridziny i ona przy każdej lepszej okazji wciska mi dziecko do opieki, a kiedy ma wolny weekend bo dziecko jest u niego bez pytania mnie już ustala co robimy w weekend chociaż ja nie mam na to ochoty!!! Nie chce slychac non stop o nim, nie chce jezdzic czy wychodzić gdzies na sile po to żeby zrobic sobie zdjecie zeby ON widzial ze ona sobie swietnie radzi bez niego! Chce uciec od niej naprawde. Jednoczesnie czuje sie jak wyrodna siostra, ktora nie chce dluzej pomagać siostrze bo ona przeciez teraz takie piekło przechodzi. Raz sie sprzeciwilam to taka awanture mi zrobila ze tydzien nie moglam sie pozbierac! Nie moge muec wolnego czasu dla siebie bo ona zaraz sie wpycha albo chce cis ze mna robic a ja nie chve! Chodze i placze po kątach bo robie cos wbrew sobie ... jak sie od tego uwolnic. Pomocy 

Witam

Zostajesz poddawana szantażowi emocjonalnemu. W takiej sytuacji najpierw należy rozpracować sposób działania szantażysty - przyjrzeć się wszystkim sznurkom, za które pociąga, żeby Tobą sterować, a później trzeba zmienić swoje reakcje emocjonalne i behawioralne na te ataki. W efekcie to "ciągnięcie sznurków" przez siostrę powinno skończyć się jak w Szansie na sukces, gdy losują cyferkę z piosenką.

Czujesz się jak wyrodna siostra. Masz przekonanie, że rodzinie zawsze trzeba pomagać, a siostra bardzo chętnie i agresywnie o tym przypomina, tak? W jakie jeszcze wrażliwe i strategicznie ważne punkty Twojej osobowości uderza siostra? Czym szantażuje, czym grozi, co chce zabrać? Jakie myśli i uczucia zawierają się w okresie tego ciężkiego tygodnia po próbie samoobrony?

Najłatwiejszy sposób? "Nie mam czasu bo trzymam kredens" ja w SE. Jeśli się nie uda rozgryźć tych wszystkich psychologicznych sztuczek a asertywność leży, to można uciec w inne zajęcia. Taki które lubisz, wtedy można porobić coś dla siebie i mieć zawsze dobrą wymówkę. Słabe, ale skuteczne. Jeśli siostra uważa że jej się to wszystko po prostu należy to nawet nie licz na odrobinę wdzięczności. Czyli tracisz czas i psujesz swoją kondycje psychiczną. Każdy doskonale wyczówa kiedy się "frajeruje" i lepiej tego sobie nie robić.