Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Alutka1

Psychoterapia psychodynamiczna

Recommended Posts

Jestem 63 letnią kobietą. Mieszkam sama, a moja dorosła córka osobno w tym samym mieście. Od kilku tygodni córka chodzi na spotkania - to terapia psychodynamiczna. Córka leczyła się na depresję. Teraz nie ma potrzeby brać leków, ale postanowiła ponaprawiać swoje wnętrze właśnie przez psychoterapię. Mam nadzieję, że jej się to uda. Okazało się szybko  że ma mnóstwo zarzutów do mnie donośnie mojego zachowania wobec niej w dzieciństwie , że ją krzywdziłam tymi zachowaniami i nadal krzywdzę. Zależy mi żeby nie przeszkodzić jej  niczym w tej terapii, a relacje między nami są teraz ...żadne. Albo jest cisza, nie rozmawiamy , albo jak jest rozmowa-  to jest to ze strony córki udowadnianie słuszności pretensji, albo szukanie usprawiedliwień dla mnie w książkach psychologicznych, albo twierdzenia , że jednak szkoda dla mnie czasu, bo nie umiem okazywać emocji a ona już umie... Jestem oszczędna w słowach  reagując na ten zrzut różnych pretensji, nie usprawiedliwiam się, ale nawet gdy mówię że ją kocham po prostu i cieszę się że pomaga sobie - w odpowiedzi dostaję kolejne gorzkie słowa. Tak więc ani cisza między nami nic dobrego nie wnosi ani rozmowa.  Proszę mi podpowiedzieć - co robić a czego nie robić aby jej nie zaszkodzić w tej terapii i aby naszych relacji jeszcze bardziej nie pogarszać?- rozmawiać czy przestać rozmawiać i dać czas..? Czy może jest jakieś inne wyjście?

 

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zachęcał do komunikacji i wzajemnego zrozumienia. Czy rozumie Pani pretensje córki i uważa je za słuszne? Przyznanie się do błędu to jedna z najtrudniejszych rzeczy dla człowieka, ale też chyba jedna z najbardziej uzdrawiających. Jeśli użycie magicznego słowa "przepraszam" nie pomaga, to proszę zapytać czego córka od Pani oczekuje, i przedstawić swoje oczekiwania co do przyszłości waszej relacji. Wiemy, że córka nauczyła się okazywać emocje (trochę gwałtownie, ale jednak) i chciałaby też je zobaczyć u swojej mamy, więc proszę nad tym pracować, pokazywać chociaż po troszeczkę co Pani czuje. A najlepiej to by było, gdyby skonsultowała Pani tę sprawę z terapeutą córki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.