Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

soowakemeup

Nie potrafię rozmawiać z ludźmi

Recommended Posts

Jestem kobietą w wieku 25 lat i od kiedy pamiętam - zawsze miałam problem z nieśmiałością. Jestem przekonana, że bierze się to z powodu niskiej samooceny - jako dziecko zawsze byłam bardzo szczupła i wiele osób zwracało na to uwagę - czy to docinki ze strony rodziny, niby zabawne ale dla mnie dobijające moją samoocenę, czy też przykre uwagi ze strony szkolnych rówieśników. Tak bardzo odbiło się to na mojej psychice, że nie lubiłam nawet wychodzić z domu, aby nikt nie zwracał na mnie uwagi. Przez całe życie zawsze wstydziłam się nowych ludzi, bałam się odzywać na forum, że powiem coś niemądrego, że uwaga wszystkich jest skupiona na mnie. 

Mam problem z poznawaniem ludzi i rozmową. Mam swoje stałe grono przyjaciół od kilku lat i tylko przy nich jestem otwarta. Natomiast wystarczy, że dołączy ktoś kogo nie znam i się zamykam. Staję się tylko słuchaczem. Nie potrafię wyrazić swojej opinii, nie potrafię sama wyjść z jakimś tematem rozmowy. Boję się, że: kogoś to nie interesuje, powiem jakąś głupotę, nie znam się w jakimś temacie, przejmuję się co ktoś może o mnie pomyśleć. Do tej pory uważałam, że taka jestem i nic nie zrobię, ale znalazła się jedna osoba, która zwróciła mi na to uwagę i stwierdziła, że odbiera mnie jakbym nie lubiła ludzi i była dla nich opryskliwa i się nimi nie interesowała, bo kiedy jestem w grupie to tak jakbym tylko czekała aż każdy sobie pójdzie. Zdarza się też tak, że jestem z kimś na spacerze i gdyby ta druga osoba się nie odzywała, to przeszlibyśmy spacer w ciszy, bo ja się blokuję i mam pustkę w głowie, nie wiem kompletnie o czym zagaić. 

Po rozmowie z tą jedną osobą, nie mogę przestać o tym myśleć i chciałabym to w sobie naprawić. Chciałabym pokonać w sobie blokadę i otworzyć się na ludzi i faktycznie z nimi rozmawiać i uczestniczyć w spotkaniach, a nie tylko przysłuchiwać się w stresie, aby nikt tylko do mnie nie zagadał, bo ja jestem ta nieśmiała. Przez ten problem czuję się nieciekawa i nieatrakcyjna dla drugiej osoby, wręcz nudna, bo i tak niczego nie wnoszę do rozmowy. 

Chciałabym dowiedzieć się w jaki sposób nad tym pracować i zwalczyć tą blokadę przed rozmawianiem z ludźmi. Byłabym wdzięczna za podanie tytułów dobrych książek, poruszających temat takiej nieśmiałości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.