Jump to content
Lizaks

Lęk przed psychologiem

Recommended Posts

Jestem 23 letnią kobietą.Od dłuższego czasu zaczęłam mieć ataki związane ze śmiercią, które objawiały się wewnętrznym poczuciem niepokoju. Na początku były delikatne ale zaczęły się nasilać. Nagle ustały po czym w stresujących sytuacjach zaczęłam mieć problem z oddechem i kołatanie serca. Gdy miałam ogromny atak zgłosiłam się do lekarza pierwszego kontaktu i dostałam leki, które ogólnie trochę pomogły, jednak dostałam poradę aby udać się do psychologa. Problem polega na tym, że ciężko mi się jest przełamać. Bardzo dużo kosztowało mnie to żeby przełamać barierę pójścia do lekarza pierwszego kontaktu. Teraz Mam lęk związany z wizytą u psychologa. Jak zacząć? jak się przełamać? czy on na pewno pomoże? Mam ciężką przeszłość za sobą co sprawia, że pojawiają się u mnie też problemy społeczne. 

Edited by Lizaks

Witam Cię, kobieto

Wygląda to tak, jakby na początku Twoje lęki z przeszłości objawiały się w zakamuflowanej formie intelektualnej, a później przerzuciły się na doznania cielesne. 

Super że angażujesz się w sprawę i idziesz za poradą lekarza, ktoś od leczenia gadaniem na pewno się przyda. Psycholog pomoże, jeśli będzie dobrym psychologiem, i jeśli Ty będziesz dobrą, czyli zmotywowaną pacjentką/klientką.

Jak sobie przypominam osoby, które mają problem z zamówieniem pizzy przez telefon ze względu na jakieś tam swoje wewnętrzne opory, to wcale nie dziwią mnie Twoje opory przed pójściem do kogoś, przed kim trzeba się emocjonalnie obnażyć. Ale chyba zdajesz sobie sprawę, że jeśli tego nie zrobisz, problem sam nie zniknie, a jedynie może się powiększać. Rozmawiałaś o tym z jakąś bliską osobą? Mogłabyś w ten sposób poćwiczyć poruszanie bolesnych tematów. Przy okazji poczułabyś, że to nawet pomaga.

Będąc u psychologa zacznij właśnie od tego, że miałaś duże opory przed pójściem tam. To jest bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie wspólnej pracy.

Pozdrawiam

Lizakaz, Twoje opory przed pójściem do psychologa to normalna rzecz. Jedni boją się pójść do ginekologa, drudzy nawet do kardiologa. I to z różnych przyczyn. Pójście do psychologa czy psychiatry ma dodatkowy stres. Wiadomo, że mówi się o bardzo intymnych, ale i przykrych doznaniach. Jednak mimo obaw, potraktuj tę wizytę jako normalną pomoc specjalisty. Wbrew pozorom fachowiec poprowadzi rozmowę, pomoże. Możesz się wygadać, popłakać. I zobaczysz jaką pomóc ci zaoferuje. Bagaż emocjonalny lepiej szybko zrzucić, niż całe życie dźwigać ciężar lęków. Może jesteś na takim etapie, że szybko staniesz na nogi i będziesz śmiało iść przez życie. Będzie dobrze! :) Ps. Zrób to szybko, bo zwlekanie dodaje stresu. A tak, szybciej uzyskasz pomoc i ulgę.