Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Recommended Posts

Jestem kobietą w wieku 21 lat. Od tygodnia mam problem z jedzeniem. Chcę jeść ale nie mogę nic przełknąć, ponieważ odczuwam gulę w gardle. Nic nie pomaga każdy kęs muszę popijać sporą ilością wody. Od dzieciństwa nawraca to do mnie i nie wiem jak sobie z tym radzić. Mam lekką niedowagę wiec martwię się, że może bardzo pogorszyć się mój stan. Próbuję wmusić w siebie jedzenie ale kończy się to odruchem wymiotnym. Nie mogę przestać myśleć o tym, czy dam radę zjeść kolejny posiłek 

Link to comment
Share on other sites

Cześć, kobieto. noelle. Odczucie guli w gardle jest spowodowane utrzymującym się przez dłuższy czas napięciem mięśni gardła, szyi, tchawicy czy co tam jeszcze jest. Mięśnie te służą do przesuwania pokarmu z ust do brzuszka. Ale nie tylko do tego. Bardzo dobrze sprawdzają się przy powstrzymywaniu płaczu, szlochania czy wręcz wycia. Każdy z nas jako dziecko miał wiele powodów do ryczenia. Fajnie było się wyryczeć. Często nawet udawało się dzięki temu uzyskać pomoc, opiekę, bliskość, bezpieczeństwo. Mamusia przybiegała i zaspokajała nasze potrzeby. Ale czasami zdarza się tak, że usilny płacz w niczym nie pomaga a jedynie szkodzi. Zmęczony, zdenerwowany, przytłoczony życiem rodzic może w złości powiedzieć "przestań ryczeć, bachorze, bo zaraz dam ci prawdziwy powód do płaczu". Może też być delikatniej, np. "przestań się mazać, takie duże dziewczynki nie powinny płakać". Tak czy inaczej chodzi o to, że gardło nieświadomie blokuje uzewnętrznianie przykrych, silnych i jednocześnie nieakceptowanych przez otoczenie uczuć, żeby nie narobić sobie kłopotów. Twoje zadanie polega na dotarciu do tych uczuć sprzed lat, przeanalizowaniu ich i odreagowaniu. Dzięki temu gardło się rozluźni i na spokojnie będzie mogło zająć się jedzeniem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.