Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Seraphine

Lęk przed lataniem

Recommended Posts

Mam 30 lat i od paru lat mam lęk przed lataniem. Z teorii jestem dobra, potrafię wszystko sobie zracjonalizować. Wiem czym jest turbulencja, wiem, że kontrole techniczne są przeprowadzane ze starannością, nie mam problemu z oddaniem kontroli innej osobie, ufam kwalifikacjom pilotów. Mój lęk dotyczy wyłącznie sytuacji losowych, przypadków, wystąpienia komplikacji właśnie w tym jednym przypadku, kiedy będę na pokładzie. To z resztą dotyczy nie tylko latania, ale przed nim czuję szczególny lęk. Terapia poznawczo-behawioralna w moim przypadku jest zupełnie nieskuteczna (gestalt też nie), tak samo jak standardowe metody radzenia sobie ze stresem (kontrola oddechu, etc.). Czy istnieją jeszcze inne sposoby, jak mogłabym sobie pomóc? Właśnie kupiłam bilety na wakacje (za miesiąc) i już teraz odczuwam lekką panikę, nie chcę nawet myśleć o tym, co będzie tuż przed lotem. 

Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze psychoanaliza, terapia psychodynamiczna, terapia egzystencjalna. Zakładam, że ogólnie boisz się śmierci, a śmierci boją się ci, którzy boją się życia. Dlaczego się boisz, tego nie wiem i Ty pewnie też nie, dlatego należałoby to dokładnie przebadać w prawdziwej, dogłębnej terapii analitycznej, a nie powierzchownej terapii poznawczo-behawioralnej. 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź. To już słyszałam u psychologa, że lęk przed śmiercią ergo lęk przed życiem. Tylko akurat ja się z tym nie zgadzam. Jeszcze niestety nie trafiłam na kogoś, kto trafnie mógłby mi pomóc w zidentyfikowaniu problemu, a niestety nie mam środków finansowych na przypadkowe próby i sprawdzanie różnych psychoterapii w celu znalezienia tej, z której coś wyciągnę dla siebie. 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie boisz się śmierci, to czego konkretnie dotyczy ten lęk? Jakie myśli pojawiają się w głowie, o czym tam sobie fantazjujesz?

Poza lataniem czego jeszcze się boisz?

Może widziałaś dawno temu film z katastrofą lotniczą, albo jakąś relację w telewizji, która wyjątkowo Cię poruszyła? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.