Jump to content
ciri

depresja czy już chad? z jakim problemem zgłosić sie do specjalisty?

Recommended Posts

Mam 28 lat, stałego partnera, dwójkę dzieci. 

Do tej pory udawało mi się panować nad swoja psychika na zasadzie wpajanej od dziecka "musisz być silna, wymyślasz, skończ zwracać na siebie uwagę".

Jednak całokształt negatywnie odbija się na moje  rodzinie,  dlatego podjęłam decyzję o rozpoczęciu leczenia. Nie wiem jednak z jakim problemem zgłosić sie do specjalisty i jaką psychoterapię wybrać. Zauważałam  u siebie objawy depresji, nerwicy, jednak im więcej szukam informacji tym bardziej moje problemy przypominają chad. 

 

Jednego dnia  mam milion pomysłow na minutę- chcę skakać, latać, zapisuję sie na siłownię, chcę otwierać własne biznesy. Potem przychodzi ten czas kiedy nie chce mi się nawet wstawać z łóżka, ubierać, jeść, spać. Kilka dni czuję sie jak odurzona: wszystko jest idealne, czuję się mądra, piękna, idealna. Wydaje mi się ze wszystko potrafię, wszystko mogę, że swiat jest u mych stóp. Potrafię gadać godzinami, choć normalnie raczej nie jestem aż tak towarzyska, Wszędzie mnie pełno, nie muszę nawet spać, bo tyle we mnie energii. na niczym nie mogę się skupić, mam milion tłoczących się w głowie myśli.

Następnie powoli przychodzi zwątpienie, uczucie beznadziei, brak checi na cokolwiek. Zmuszam sie do wstawania rano, wykonania obowiazków, bo są dzieci. W tych dniach mam wrazenie, ze wszystkim przeszkadzam, że beze mnie będzie im lepiej. Nie odbieram telefonów, nie rozmawiam, unikam ludzi. Nie chce mi się ubierać, myć, wychodzić z domu. 

Na codzień zawsze byłam wycofana, ojciec pijak mieszkając na wsi zawsze sprawiał, ze wszyscy o nas plotkowali. więc unikałam ludzi, wyjść z domu,  pożniej imprez i spotkań.  to zostało do dziś. Wyjście z domu tak, aby nie wchodzić w tłumy ludzi, bo mnie to przeraża. Nie mogę znieść na sobie cudzego wzroku, nie umiem patrzeć ludziom w  oczy, jakbym mogła w ogóle nie otwierałabym ust cała dobę. 

Teraz dodatkowo doszła żałoba po jedynej ukochanej babci, która nasila depresje i lęk przed ludźmi. Nie wychodzę nawet na cmentarz, choć mam go pod domem. nie umyłam naczyń od śmierci Babci, nie zwracam uwagi na podstawowe rzeczy, nie otwieram drzwi nawet listonoszowi. całe dnie mam ochotę wyć z bólu i żalu.

Najmniejszy stres wywołuje u mnie atak paniki- dusznosci, ścisk w żołądku i gardle, automatyczne wymioty, pocenie i drżenie rąk.

 

potrzebuję pomocy specjalisty, bo wiem, ze sama sobie z tym nie poradzę. jak umówić sie na diagnozę? w którym kierrunku szukać terapii?

 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

opisuje Pani duża wahania nastroju, które jak rozumiem pojawiają się cyklicznie oraz możliwe, że nie pogodziła się Pani ze śmiercią bliskiej osoby. Przede wszystkim powinna się Pani zgłosić do lekarza - najpierw pierwszego kontaktu następnie do psychiatry.

Zanim zostanie postawiona diagnoza psychiatryczna powinna Pani przejść różne badania np. endokrynologiczne aby wykluczyć choroby somatyczne.

proszę pamiętać, że diagnozę zaburzeń na tle psychicznym może postawić tylko lekarz psychiatra i on zaleci Pani konkretne leczenie w  tym rodzaj psychoterapii.

Ze względu na to, że pisze Pani o dzieciństwie z ojcem, który nadużywał alkoholu może Pani udać się na wizytę do lekarza psychiatry w Poradni Terapii Uzależnień aby porozmawiać również o terapii DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików).

na wizytę u lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania wystarczy, że zadzwoni Pani do Poradni Zdrowia Psychicznego lub Terapii Uzależnień i zapisze się tam.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.