Jump to content

Recommended Posts

Witam, jestem kobietą w wieku 27 lat, mój ojciec jest alkoholikiem, pił od kiedy byłam dzieckiem, przez to były awantury, wyrzucał mnie z domu, mówił że czuje się lepsza od innych, że mam się za nie wiadomo kogo. Ojciec pije nadal, ja mieszkam już dość długo oddzielnie, ale ciągle mam w pamięci źle rzeczy. Jestem osobą bardzo wrażliwa, przejmuje się sytuacja w domu, angażuje się w problemy innych ludzi, chciałabym wszystkim pomoc. Wiem, że inni ludzie mają gorzej ale nie potrafię sobie poradzić sama ze sobą. Jestem bardzo zamknięta w sobie, jeśli chodzi o nowe relacje, np. jak idę z moim chłopakiem do jego znajomych, których nie znam bardzo się boje co się wydarzy, praktycznie się nie odzywam, boje się że pomyślą, że jestem głupia, niedouczona, że powiem coś nie tak, że mnie nie zaakceptują, w pracy jest podobnie, z ludźmi z którymi pracuje rozmawiam o wszystkim ale jak już przyjdzie ktoś nowy albo ktoś z szefostwa to milczę bo boje się że walne jakąś głupotę i pomyślą że jest ze mną coś nie tak. Wydaje mi się że stawiając mur w takich sytuacjach ludzie myślą że jestem zadufana w sobie i czuję się lepsza. W ogóle w siebie nie wierzę, mam milion pomysłów na realizację siebie i nigdy nie potrafię dojść do końca bo zaczynam uważać że do niczego się nie nadaje. Wslczesniej miałam dużo koleżanek ale były to znajomości na zasadzie że one opowiadały mi o swoich problemach ale nigdy się nie pytały co u mnie. Teraz już nie mam żadnych koleżanek ani przyjaciolek. Teraz mam tylko chłopaka, on jest cudownym facetem ale czasami gdy mówię że czuje się beznadzieja on tego nie rozumie no uważa mnie za miłą inteligentna kobietę, chciałabym w to wierzyć ale nie potrafię. Dochodzi do tego, że uważam że mu marnuje życie bo ktoś z jego otoczenia będzie uważał że jestem nienormalna. Mam wrażenie że boje się innych ludzi i czuję się od nich gorsza i nie che żeby mnie oceniali i mówili że czegoś nie potrafię. Czym to może być spowodowane, czy są jakieś ćwiczenia na podwyższenie samooceny, na stres w towarzystwie, czy to przez sytuację w domu?

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

zachęcam Panią do przeczytaniu artykułu o DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików) i jeśli rozpoznaje Pani jakieś schematy zachowania u siebie to udanie się na terapię DDA dostępną na NFZ w poradniach wymienionych w podanym linku: https://www.parpa.pl/index.php/placowki-lecznictwa.

Na terapię nie potrzeba skierowania, dostępna jest terapia grupowa i indywidualna. Będzie Pani miała możliwość wymienić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, które przeżywały podobne sytuacje oraz popracować nad zmianą swoich przekonań o sobie i schematów zachowania, które teraz Pani przeszkadzają oraz poczuciem własnej wartości.

Z tego co Pani napisała o sobie na pewno warto się przyjrzeć przekonaniu o swojej "gorszości", obawie przed odrzuceniem czy leku przed oceną.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.