Skocz do zawartości
Karolina999

Jak pomóc partnerowi, cierpię patrząc na sytuację

Polecane posty

Dzień dobry. Mam 21 lat mój chłopak 24. Piszę ponieważ nie wiem jak postąpić, jak otoczyć go troską i przede wszystkim zastanawiam się czy powinnam go namawiać na skorzystanie z pomocy czy jego zachowanie mieści się w normach.
Mateusz ma pełno kompleksów, nie jest asertywny, potrafi ulec presji grupy, nawet nie potrafi odmówić mamie spędzenia czasu z jej znajomymi, woli to załatwić potem jedną z wymówek. Często kłamie, ale są to dziwne kłamstwa np. cena jego sprzętu komputerowego, ponieważ wstydził się przyznać, że używa tego tańszego. Zawsze ma usprawiedliwienie na zarzuty, np. nie wysyła cv, bo twierdzi, że skoro widział się ze mną to nie miał czasu. Jednak znajduje czas codziennie grać godzinami, do późnej nocy.
Ma okropne kłopoty ze snem, odkąd go znam męczy się zasypiając, budzi kilkakrotnie i ciągle jest zmęczony. 
Nie uprawia sportu, nie ma znajomych, nigdzie nie wychodzi, ciągle siedzi w pokoju z zasłoniętym roletą oknem. Nie ma żadnych pasji poza miłością do informatyki i sporadycznej gry na gitarze.
Skarży się na brak motywacji do czegokolwiek, nic go nie porywa, nie potrafi zabrać się za nic. Od zawsze był leniwy, nie garnął się do pracy, nie przeszkadzał mu bałagan czy, że dom wygląda jak ruina. Ale teraz już totalnie nie robi nic dla siebie. Nie ma pracy, zwolnił się, nie dziwie się praca była okropna, czuł się w niej niedoceniony, zgnieciony. Jednak bardzo opornie idzie mu szukanie nowej pracy, nie wysyła cv, rozgląda się tylko za niektórymi ofertami i ostatnio dziwnie przestało go to stresować. Wcześniej nie spał, bo wiedział, że zostanie bez pracy teraz pełen relaks, myśli o urzędzie pracy, zasiłku... To dziwne, że w ogóle perspektywa braku posiadania pieniędzy go nie dotyka, gdzie wcześniej dostawal szału.
Kiedyś zawsze podejrzewałam go o depresję albo podobna chorobę. Teraz martwię się podwójnie. Nic go nie interesuje, nic nie dotyka, jest jałowy. Tylko komputer, komputer, komputer, nie robi nic poza tym i odżywa tylko, gdy jestem obok. Niestety nie mieszkamy razem.
Nie wiem o co go pytać, czy go pytać, czy z jego skłonnością do kłamania, zatajania i nie mówienia głównie z grzeczności, bo po co, on to zniesie czegoś się dowiem. Zero w nim życia, nigdy nie ma ochoty już wychodzić, nie ma ochoty na kontakt z ludźmi. Mam wrażenie, że on wewnętrznie umiera, bez pasji, bez satysfakcji, bez uśmiechu, bez celu w życiu, nie ma na siebie żadnego planu, nie wie po co istnieje, nie ma żadnej dyscypliny, żadnych obowiązków, więc chyba tak jak on to mówi to zwykła prokastynacja.
Próbowałam czego się da, zarażać go jako ekstrawertyk ludźmi, zabawą, wyjściami, szykować dnie motywacji i robić z nim ćwiczenia z internetu, które bardzo lubił... Ogólnie wszystko bardzo lubił, ale nic nie jest jego, nic nie weszło mu w krew. Nic. Jedno wielkie nic. Jak mu pomóc? 
Wiem, że bez jego chęci nie ruszymy, wiem, że nie będzie taki jak ja, ale też wiem, że nie cieszy go to, że żyje. Na dłuższą metę może być ciężko stworzyć dom, rodzinę z taką osobą, którą być męczy najbardziej.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Opis zachowania partnera, który Pani przedstawia przywodzi na myśl uzależnienie od gier czy internetu.

uzależnienie ma 6 objawów. Potwierdzenie 3 z nich świadczy o problemie"

1. Stopniowa utrata zainteresowań, brak alternatywnych rozrywek do gier komputerowych "Nie uprawia sportu, nie ma znajomych, nigdzie nie wychodzi, ciągle siedzi w pokoju z zasłoniętym roletą oknem. Nie ma żadnych pasji poza miłością do informatyki i sporadycznej gry na gitarze.
Skarży się na brak motywacji do czegokolwiek, nic go nie porywa, nie potrafi zabrać się za nic. Nic go nie interesuje, nic nie dotyka, jest jałowy."

2. Coraz większa koncentracja na graniu "Tylko komputer, komputer, komputer, nie robi nic poza tym.Jednak znajduje czas codziennie grać godzinami, do późnej nocy."

3. Granie/korzystanie z internetu pomimo strat tym spowodowanych - np. w relacjach, w pracy, finansowych, zdrowotnych i innych "Jednak bardzo opornie idzie mu szukanie nowej pracy, nie wysyła cv, rozgląda się tylko za niektórymi ofertami i ostatnio dziwnie przestało go to stresować. "

4. Problemy z zaprzestaniem grania, ilością spędzanego czasu na graniu - np. granie pomimo obiecania sobie, że grać nie będę

5. Rozdrażnienie, lęk, problemy z koncentracją gdy nie ma możliwości zagrania

6. Obsesyjne myślenie o graniu podczas wykonywania innych czynności

Oprócz tego może występować bezsenność i tendencja do kłamstw np. na temat czasu spędzanego na grach i wykonywania innych czynności oraz zmiany nastroju.

Partner powinien zgłosić się do Poradni Terapii Uzależnień, spotka się tam z lekarzem psychiatrą oraz terapeutą. Lekarz podczas spotkania postawi diagnozę i zaleci leczenie w tym psychoterapię.

Natomiast jeśli partner nie będzie chciał skorzystać z pomocy specjalistów ani nic zmienić w swoim zachowaniu to trudno będzie Pani go do tego namówić. Warto aby wówczas zadbała Pani o siebie - oddała partnerowi odpowiedzialność za jego zachowanie i konsekwencje tego zachowania i pomyślała o swojej przyszłości. Dobrze o tym porozmawiać z terapeutą uzależnień i współuzależnienia.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.
  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się na pytanie zadane na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć oraz spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.