Jump to content
 • psycholog-online-kolo.jpg

Samotność


Recommended Posts

Hej.Czy tam dobry wieczór w sumie nie ma to znaczenia. Mam na imie Robert 27 lat i sam właściwie nie wiem jak tu trafiłem. Mój problem polega na tym że po 5 latach wydawało by się szczęśliwego małżeństwa, nagle zostałem sam. Żona zdradzajac mnie zaszła w ciążę. Spakowała się bez słowa i wprowadziła wlasnie do niego... Nie rozumiem i nie potrafię sobie z tym poradzić udaje sam przed sobą znajomymi i rodziną że daje radę. Ale tak nie jest wracając do pustego domu nie radzę sobie z myślami... jedzenie nie ma smaku od 2 miesięcy moja waga spadła o 11kg, śpię po 2-4 godziny na dobę, przyjacciele na dodatek zabrali mi psa z powodu zaniedbania... zapomniałem że wg go mam. Tak więc zbierając wszystko w całość, Po powrocie pewnego dnia po 5 dniowym wyjeździe do pracy... Znalazlem na stole kartke "Zdradzilam Cie jestem z nim w ciąży odchodze" zostałem sam bez słowa wyjaśnienia chciałbym chociaż zapytać dlaczego... Staraliśmy się o dziecko 4 lata... chodziliśmy na badania wszystko było dobrze ale i tak nie wyszło... Teraz Słyszę teraz tylko stos epitetów na jej temat... A ja nadal Kocham i tęsknię, nie mam pojęcia gdzie wyjechała ani z kim czekam całymi dniami z nadzieją że wróci zadzwoni napiszę... Nie radzę sobie z obowiązkami w domu i pracy... jak mam sobie z tym poradzić? Czuje się  coraz gorzej... Mógłbym jej nawet wybaczyć... I może jestem głupi ale myśl że ona wróci jakoś mnie trzyma przy życiu. I wybaczcie. 

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Panie Robercie,

przeżywa Pan ogromną stratę spowodowaną nagłym i niezrozumiałym dla Pana odejściem żony. Jest to dla Pana tym bardziej ciężkie i trudne, że jak Pan pisze nie ma Pan wsparcia od osób bliskich. Cierpienie wywiera ogromny wpływ na Pana psychikę ale i zdrowie fizyczne. Ktoś, najlepiej specjalista psycholog powinien Panu towarzyszyć w całym procesie mierzenia się ze stratą. Zrozumienie i świadome przeżycie wszystkich faz pozwoli Panu odbudować swoje życie.

Te fazy to:

 •  zaprzeczanie i niedowierzanie - myślimy wtedy : to nie mogło się wydarzyć, to niemożliwe! to nie dzieje się naprawdę! to chyba sen itp. To faza szoku w której zaprzeczamy faktom.
 • gniew, złość i buntu – oskarżamy los, boga, innych i siebie za zaistniałą sytuację. Obok silnej złości może pojawić się poczucie krzywdy. 
 • targowanie się - może to da się zmienić, może jest sposób aby wróciła, mógłbym jej wybaczyć. Pojawiają się  na przemian uczucia zwątpienia, nadziei i bezsilności.
 • smutek – faza w której uznajemy, że strata nastąpiła nieodwracalnie. Myslimy wtedy: nie daję rady, to mnie przerasta. Moga pojawić się objawy depresyjne, uczucie wszechobecnego smutku, goryczy i apatia. Ta faza jest szczególnie trudna aby przejść ją w samotności. Dobrze, że Pan napisał na forum - to pierwszy krok sięgnięcia po pomoc. Kolejny krok to konsultacje z psychologiem, który pomoże Panu bezpiecznie przejść tę fazę.

Przechodzenie kolejnych faz polega na świadomym przeżywaniu uczuć, dopuszczeniu ich do siebie i nie tłumieniu w sobie.

Może się Panu teraz wydawać niemożliwe, ale po tej fazie przychodzi akceptacja, adaptacja i reorganizacja – czas w którym godzimy się ze stratą. Odzyskujemy spokój, pomimo pojawiającego się smutku (już mniejszego). Planujemy swoje życie na nowo.

Nie ma określonego czasu jak długo może trwać cały proces. Na pewno z pomocą specjalisty przejdzie go Pan szybciej i bezpieczniej.

Teraz powinien Pan zadbać przede wszystkim o siebie - jest to dla Pana bardzo trudny czas i potrzebuje Pan pomocy.

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • ksiazka.jpg

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.