Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Czy to już zaburzenia odżywiania?


Recommended Posts

Jestem kobietą lat 25. Mam 5 letniego syna. Mój problem zaczął się w sumie w liceum i trwa do tej pory. Nie zwracałam na to wcześniej uwagi, dopóki lekarz nie zagroził mi wizyta u psychiatry. Mianowicie mam problem z jedzeniem. W liceum uczestniczyłam w forum pro ana, liczyłam kalorie i ćwiczyłam. Później trochę to się unormowało, jednak nadal nie tyłam. W chwili obecnej, nie mam siły na ćwiczenia czy czasu na liczenie kalorii. Prowadzę chaotyczny tryb życia. Mogę nie jeść całymi dniami. Ewentualnie są to dwa bądź jeden posiłek dziennie. Na oko najczęściej jest to jakieś max 600 kcl. Oczywiście są dni kiedy jestem już bardzo głodna i zjem więcej. Mam później wyrzuty sumienia. Nie chcę przytyć. Lubię swoje wystające kości. Mam 164 cm i ważę 47 kg. Schudłam teraz niecałe 2 kg. Mój stan zdrowia się pogarsza czesto choruje, dopadła mnie hipoglikemia reaktywna i tachykardia. Obecnie mam problem z nerkami. Nie chcę mi się nic robić, wstaje z łóżka bo muszę dla dziecka. Strasznie wypadają mi włosy, jest mi zimno. Moja skóra jest sucha. Trochę czytałam o anoreksji, jednak jakoś nie widzę tej choroby u mnie. Czy to już czas na wizytę u specjalisty, czy rzeczywiście lekarz i najbliżsi mają rację? Chce schudnąć do 45 kg. Czy może jednak odwrotnie jestem zdrowym człowiekiem, a oni mają jakieś urojenia? I bez sensu chodzić do psychiatry? 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

Według najprostszego wskaźnika - BMI ma Pani niedowagę. Styl Pani jedzenia czyli głodówki lub jeden posiłek dziennie nie służy ustabilizowaniu metabolizmu. Ilość kcal jaką Pani przyjmuje w pożywieniu jest zdecydowanie za mała aby pokryć nawet Pani podstawowe zapotrzebowanie na energię czyli potrzebną do tego aby zachodziły podstawowe procesy fizjologiczne jak np. oddychanie, zdolność rozrodcza, gospodarka hormonalna, trawienie itp.

To ma negatywny wpływ na Pani samopoczucie oraz stan zdrowia, co Pani sama zauważa.

Tak zdecydowanie jest to czas na wizytę u lekarza - najpierw pierwszego kontaktu aby zbadać wszystkie podstawowe parametry zdrowia i lekarz wskaże dalsze postępowanie.  Na pewno powinna Pani udać się też do lekarza psychiatry jak już Pani sugerował lekarz. Warto aby Pani też skonsultowała się z psychodietetykiem, z którym będzie Pani mogła popracować nad odpowiednim dla Pani stylem odżywiania się.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Edited by psycholog Katarzyna Tuszyńska
  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.