Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Brakuje mi bliskości


R3nka
 Share

Recommended Posts

Chciałabym mieć kogoś, komu na mnie zależy. Tak bardzo brakuje mi bliskości, dotyku, czułości.. A jednak nie potrafię nawiązać, albo raczej utrzymać relacji z innymi. Szybko pojawiają się wątpliwości, brak zaufania z mojej strony, a zarazem nikomu nie zależy na mnie na tyle, by mnie przekonać, że się mylę. Po prostu odpuszczają. A ja nie mam odwagi by zawalczyć. Nie chcę się narzucać - skoro nie chcesz, to nie będę do niczego cię zmuszać. 
Pamiętam z przeszłości dosłownie 3 razy, gdy ktoś szczerze mnie przytulił. A mam 26 lat. 
Niby nie pochodzę z patologicznej rodziny. Ale nikt nigdy mnie nie przytulał, nie okazywał uczuć fizycznie, nie słyszałam że jestem kochana. Jeśli się mówiło, to o tym, co było źle.

Dorosłam w przekonaniu, że nie jestem wystarczająco dobra. Nigdy. Czy da się to zmienić? Jak to zrobić? 

Link to comment
Share on other sites

Może i ja mam podobnie z tym zawieszaniem wysoko poprzeczki - w sensie mam tak, że mało osób było mnie w stanie zainteresować, a może wystarczająco porozumieć, żebym chciał pogłębiać z nimi relację. Uważam, że wiążę się z tym wielka odpowiedzialność i nie byłby w stanie jej podołać z osobą z którą nie mam tego połączenia. Nie mówię tutaj o sytuacjach od wybuchu mojej choroby, bo wtedy sukcesywnie rozwalałem relacje z innymi ludźmi przez izolację, a spora część znajomych z którymi tak od czasu do czasu miałem kontakt, straciła mną wówczas zainteresowanie. Choć całe dorosłe życie byłem samotny, żyłem samotnie, to zacząłem się czuć samotny w momencie, gdy zapragnąłem nagle poważniejszej relacji romantycznej (całkowicie samotny nie byłem, miałem dwójkę przyjaciół, a przyjaźń traktuję bardzo poważnie, jest to dla mnie właściwie miłość platoniczna). I dużo lepiej się czułem, gdy nie miałem tego pragnienia i chciałbym wrócić do stabilnej samotności. Odkąd choruję to coraz bardziej doskwiera mi współobecnością z bliską osobą. Na pewno od myśli o tej relacji romantycznej, co dodatkowo jest podbite chorobą, nagle zacząłem odczuwać niezaspokojone pragnienie dotyku czy czułości, której przez lata unikałem. Odkąd pamiętam miałem problemy z zaufaniem, czasem ryzykowałem, gdy czułem, że warto zaangażować się w jakąś bliższą relację, co do 4/6 się pomyliłem, co do pozostałej dwójki jeszcze nie... Gdy pierwszy raz w życiu usłyszałem, że mnie ktoś kocha i to jeszcze najbliższa mi osoba - przyjaciółka w której byłem zakochany i która o tym wiedziała, postanowiła intensyfikować relację w stronę romantycznej z jedyną osobą (bez żadnej przesady) z którą tak jej relacja mogłaby mnie skrzywdzić (o czym dobrze wiedziała). Więc z mojej perspektywy lepiej nie słyszeć, że się jest kochanym niż usłyszeć to pierwszy raz od najbliższej osoby, która niecałe trzy miesiące później zrywa ze mną znajomość i zostawia z jednym z najgorszych stanów psychicznych (ostre wahania między drażliwą wersją manii a depresyjno-lękowym spięciem/ściskiem). A co do tego, że nie czujesz się dobra - myślę, że musisz pomyśleć o sobie, zaakceptować się wreszcie jaką jesteś, przestać aż taką dużą wagę zwracać na to, co sądzą o Tobie inni. Tak jak zwykle - bo u mnie się to sprawdza - polecam spróbować zapisać się na terapię, dzięki niej można przepracować wiele problemów, które mogłyby gnębić nas jeszcze przez wiele lat.

  • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.