Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Kontakt z ludźmi


Marcelo
 Share

Recommended Posts

Witam. Mam 23 lata.  Od 1.5 roku mam ogromnego doła związanego z poczuciem winy że mimo ukończenia 2 letniej terapii w 2017 roku nie dałem rady być  trzeźwy. Zawiodłem sam siebie ale i innych To sprawiło że odciąłem się od ludzi i ciągnąłem siebie na dno cpajac i izolując się . Od 4 miesiący jednak wziąłem się w garść i nie zażywam. Jednak nie potrafię już rozmawiać z ludźmi. Czuje pustkę gdy mam cokowielk komuś odpowiedzieć , zazwyczaj jestem wyautowany i rozmyślam nad swoim życiem. Wolę spędzać czas sam. Choć tak naprawdę chciałbym się otworzyć na ludzi. Chciałbym znalesc sobie kogoś ale nie umiem. Ciężko mi z tym że kiedyś byłem dość normalnym chłopakiem a teraz nic po nim nie zostało.  Dlatego mam pytanie jak mogę pracować nad budowaniem relacji?  Co zrobić bym mógł normalnie z kimś porozmawiać? 

Dobija mnie to że w tym ośrodku tak bardzo poznałem siebie i wiem czy robię dobrze czy nie ale brakuje mi oprócz tej wiedzy którą nabyłem umiejętności jej wykorzystania. 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Zacznijmy od tego, że środki odurzające mogą zmieniać niektóre zachowania, dlatego też często zdarza się, że po odstawieniu mogą wystąpić lęki, poczucie winy, wycofanie, stany depresyjne i wiele, wiele innych podobnych symptomów. Czasami mijają po kilku miesiącach trzeźwości, ale mogą się utrzymywać bardzo długi czas, a wtedy nadają się do terapii. Mimo tego, że terapia była prowadzona wcześniej, to było na niej brane co innego pod uwagę, a kwestia zamknięcia się w sobie, poczucie winy itp., to już zupełnie odrębny temat i zupełnie inna perspektywa na terapii. 

Oczywiście niekoniecznie musi być to związane z odstawieniem. Może właśnie to poczucie winy jest odpowiedzią. Zapewne w trakcie tego, gdy byłeś uzależniony, zraniłeś kogoś, odepchnąłeś od siebie i może teraz masz strach przed tym, że znów podobna sytuacja się zdarzy. Może podświadomie boisz się, że kogoś znowu zawiedziesz?

Przede wszystkim musisz pozbyć się poczucia winy. Każdy w życiu popełnia błędy, a Ty już to wszystko masz za sobą. Jesteś zupełnie innym człowiekiem, który się zmienił. Musisz zamknąć ten zły rozdział w swoim życiu i zacząć je na nowo. Powinieneś zaakceptować to, co było, aby móc iść dalej. Wydaje mi się, że Twoja psychika jest jeszcze krucha po tym wszystkim i jeszcze wracasz myślami do, co wtedy przechodziłeś, analizując wszystko. Musisz uzyskać stabilność w swojej głowie.

Poza tym, jak z Twoją pewnością siebie? Czy te zdarzenia jej nie obniżyły? Pewność siebie gra ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich. Może też nad nią powinieneś popracować. Im lepiej czujesz się ze sobą, tym łatwiej Ci pójdzie z innymi.

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedźJesli chodzi o moją samoocenę to jest tak że najgorszego zdania nie mam o sobie, często sobie myślę że naprawde, mimo tych wszystkich rzeczy negatywnych coś osiągnąłem. Choć czasem zdarza mi się że wstaje z łóżka z takim negatywnym podejściem w stosunku co do siebie. W sensie wracam myślami do tych rzeczy które mi się nie udały itp.  Ogólnie jestem introwertyczny ale teraz to już nie introwertyzm to tylko mocne wycofanie się z życia czy to towarzyskiego czy ogólnie. A jeśli chodzi o kontakt z ludźmi to dobrze że zostało mi kilka ludzi, znajomych którzy naprawdę mnie lubią i chcą mieć ze mną relacje.  . A poznawanie nowych ludzi ... Ciężki kawałek chleba..  ciężko mi to idzie i konwersacje. Z kimś nowym zazwyczaj kończą się na kilku zdaniach. 

Link to comment
Share on other sites

Ważne, że mimo wszystko z kimś jeszcze kontakt masz i nie jesteś sam. W połowie może po prostu taką masz osobowość. Mówisz, że jesteś introwertykiem, a to nie jest nic złego, że raczej wolisz spędzić czas sam. Jednak przerodziło się to w coś, co według Ciebie wykracza już poza normę i prawdopodobnie ma to związek z poczuciem winy, który ciągle w sobie nosisz i nie pozwala Ci to przełamać się, aby poznać kogoś innego i wyjść ze "skorupy". Dlatego Twoim celem na teraz powinna być akceptacja i pozbycie się tego obwiniania siebie, zamknięcie rozdziału i rozpoczęcie nowego życia. Zapewne trochę to potrwa i to normalne, musisz dać sobie czas. Dopiero wtedy łatwiej będzie Ci z innymi ludźmi. 

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.