Skocz do zawartości
Qws.o

Jeśli możesz, poświęć mi chwilę czasu.

Polecane posty

Cześć, mam prawie 19 lat i szukam pomocy. 

Odkąd pamiętam nie mam chęci do niczego, zero kreatywności, najlepiej przesiedzieć całe życie w domu. 

Jestem strasznie nerwowa, mam huśtawkę nastrojów, a większości pochłania mnie smutek, leżę i płaczę choć nic się w tym momencie nie stało. 

Jestem w związku od dwóch lat i czuję, że swoją złość i żal wylewam na partnera i choć to wiem, to i tak to robię. Mam problem z zaufaniem, jestem zazdrosna i czuję się beznadziejna, przez co boję się, że mógłby odejść. 

Odsuwam się od przyjaciół, wydają mi się być przeciwko mnie i mimo, ze nikt mnie nie odrzuca czuję się bardzo samotna, niezrozumiana. 

Zawsze czułam się piękna, mam powodzenie u płci przeciwnej, jednak jestem nie tą osobą co kiedyś, czuję się brzydko i beznadziejnie, jakbym była najgorszą osobą jaką znam. Manipuluję ludźmi choć tego nie chcę, chyba jestem toksyczna, chciałabym być szczerą, szczęśliwą i dobrą osobą, jak mogę sobie pomóc? 

Dzień dobry,

opisuje Pani objawy obniżonego nastroju oraz trudności z radzeniem sobie z emocjami: smutkiem, złością oraz zazdrością. Pisze Pani także o braku zaufania.

Przede wszystkim powinna Pani udać się do lekarza endokrynologa i sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy wpływa negatywnie na nastrój, więc warto to sprawdzić. Jeśli lekarz to wykluczy powinna Pani porozmawiać z lekarzem psychiatrą. Być może cierpi Pani z powodu dystymii czyli długotrwałego obniżenia nastroju. Lekarz postawi diagnozę i zleci dalsze postępowanie. Ewentualna farmakologia pomoże Pani w wyrównaniu nastroju a psychoterapia w radzeniu sobie z emocjami i poprawą samooceny.

Jeśli mowa o emocjach to opisuje Pani takie błędne koło w jakim Pani funkcjonuje: zależy Pani na partnerze, ale boi się Pani, że go straci bo czuje się Pani beznadziejna, więc odczuwa Pani napięcie emocjonalne, które zamienia się we frustrację i złość, z którą radzi Pani sobie rozładowując ją na partnerze. To prowadzi do lęku, że on odejdzie, myśleniu o sobie, że jest Pani beznadziejna co prowadzi do napięcia emocjonalnego itp...

Te emocje, które Pani odczuwa są naturalne:

- zazdrość mówi właśnie o tym, że na partnerze Pani zależy ale jednocześnie o tym, że ma Pani niską samoocenę

- lęk - to Pani wyobrażenie o tym co się może stać "on odejdzie bo jestem taka beznadziejna"

- złość pojawia się bo Pani robi coś czego nie chce robić i nie potrafi Pani tego zmienić

Do tego dochodzi trudność w zaufaniu czyli brak poczucia bezpieczeństwa w związku. To może być Pani brak zaufania do siebie wynikający z niskiej samooceny.

Warto o tym porozmawiać z psychoterapeutą, przyjrzeć się własnym emocjom a także różnym sytuacjom i przekonaniom na swój temat aby znaleźć oparcie w sobie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

• Podoba mi się to 1