Jump to content
  • psycholog-online-kolo.jpg

Nie wiem jak pomóc bratu


coolkids
 Share

Recommended Posts

Cześć, mam 27 lat i wraz z rodziną nie mamy pojęcia jak możemy pomóc bratu. Paweł ma 23 lata i od mniej więcej dwóch miesięcy całkowicie się od wszystkiego "odciął". Z nikim nie rozmawia, prawie nigdzie nie wychodzi, a dnie spędza nad oglądaniem telewizji, przeglądaniem internetu oraz spaniu. Wcześniej też mu się zdarzały takie gorsze stany, ale nie trwały one dłużej niż tydzień i nikt z nas nie dopatrywał się w takim jego zachowaniu depresji, a raczej czegoś w stylu pogorszonego samopoczucia. Teraz wszyscy jesteśmy prawie pewni, że to depresja. Najgorsze jest to, że nic do nikogo nie mówi. Rozmowa z nim, to "walenie grochem o ścianę". Moja rodzina jest świadoma jego problemów, nikt nie ma do niego żadnych pretensji, nic mu się nie wypomina. Staramy się przy nim zachowywać normalnie i mówić do niego, mimo że nam nie odpowiada. Co jakiś czas poruszamy także temat leczenia oraz wizyty u specjalisty, ale z jego strony jest cisza. Od października powinien wrócić na studia oraz skończyć pisać pracę licencjacką, ale w tym stanie raczej nie będzie w stanie temu podołać.

Wszędzie czytam, że trzeba z chorym rozmawiać, namawiać na leczenie, ale jak to robić, skoro z nim rozmawiać się nie da? Proszę o pomoc, co możemy zrobić w takiej sytuacji?   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.