Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Artepa

Czy kontynuować związek - zazdrość wsteczna

Recommended Posts

Witam. Mam 19 lat ( podobnie jak mój partner) i  od 1,5 roku jestem w związku. Dogadujemy się bardzo dobrze i teoretycznie wszystko jest między nami idealnie, aczkolwiek mamy jeden bardzo poważny problem, który powoduje u mnie obawy co do tego związku. Mianowicie, ja podchodzę do seksu  i wszelkich bliskości bardzo poważnie i uważam, że nie powinno się ich robić z byle kim. Problem stanowi tu więc przeszłość mojego partnera, który przed związkiem ze mną miał inne podejście do tych spraw i wchodził w wiele krótkich relacji z innymi kobietami. Wiem, że nie powinnam oceniać go przez pryzmat przeszłości, jednak nie potrafię się z nią pogodzić. Myśli o seksie, dotykaniu innych kobiet i wysyłaniu nagich zdjęć przerastają mnie. Ja mam wyidealizowany obraz miłości i zawsze chciałam, aby mój przyszły partner także przeżył swój pierwszy raz ze mną. Przez to dochodzi między nami do wielu kłótni i rozważam rozstanie, gdyż sytuacja ta krzywdzi zarówno mnie, jak i oczywiście mojego partnera.  Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Czy walczyć o tą relację, czy lepiej odpuścić i poszukać kogoś, kto pierwszego razu nie będzie miał za sobą? 

Link to comment
Share on other sites

Polecam "Sztukę kochania" autorstwa Michaliny Wisłockiej, w której są dobrze zobrazowane i wyjaśnione problemy o których Pani mówi.

Ogólnie, młodzi chłopcy mają duże potrzeby seksualne, lecz małe potrzeby "emocjonalne". Młode dziewczyny mają odwrotnie - małe potrzeby seksualne, a duże emocjonalne, szczególnie w okresie dojrzewania. Oczywiście są to książkowe, "idealne" definicje - ale każdy się różni, więc niekoniecznie musi być tak w 100% w Pani przypadku. Niemniej widać tutaj, że chłopcy ciągną bardziej w stronę seksu, a dziewczyny w czułość, miłość, emocje. Z czasem wszystko się zrównuje i chłopcy dojrzewają emocjonalnie, a kobiety seksualnie.

Przeszłości nie da się cofnąć, ale można z niej wyciągać wnioski na przyszłość. Jeżeli Pani partner dba o Panią, kocha Panią, nie zdradza i jedynym problemem jest jego przeszłość, która nie będzie miała wpływu na przyszłość (tj. ciąża, choroby, itd.) - osobiście nie widzę tu żadnych powodów do zmartwień. Oczywiście może się to nie podobać, brzydzić itp., jednakże jeżeli zrozumiemy mechanizmy nami rządzące i skupimy się na teraźniejszości - na przeżywaniu bliskości, miłości - wszystko powinno być dobrze.

Moim zdaniem, pierwszy raz nie powinien mieć tak wielkiego znaczenia, jakie mu przypisujemy. Tak samo jak powinniśmy okazywać miłość cały czas, a nie tylko w Walentynki - każdy stosunek czy zbliżenie powinno dostarczać pozytywnych emocji, zbliżać ludzi, umacniać więzi. Najczęściej pierwszy raz nie jest taki idealny - jest bolesny, dziwny, niezręczny. Dopiero z czasem partnerzy dowiadują się o sobie więcej i wtedy n-ty stosunek może być tym "idealnym".

Najważniejsze to rozmawianie o swoich obawach. Najlepiej przedstawić partnerowi swoje obawy i niepewności.

Polecam zasięgnięcia porady psychologa, ponieważ sam nim nie jestem. Jestem pasjonatem psychologii, jednakże moje opinie buduję wyłącznie na podstawie własnych przeżyć, doświadczeń i podstawowej wiedzy. Przede wszystkim nie zamartwiałbym się sprawami na które nie mamy wpływu i skupił się na pozytywach :)

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedz. Wiem, że nie powinnam tak go traktować przez jego przeszłość, jednak mimo że problem wydaje się być błahy i bezsensowny, to jednak ciężko mi od tak zmienić myślenie. Dużo rozmawiamy z partnerem na ten temat i on mówi, że bardzo żałuje tego, co zrobił, a wręcz wstydzi się tego , co było. Bardzo dziękuję za polecenie książki na pewno się nią zainteresuję. Twoja odpowiedz kieruję mnie ku temu, by dać naszemu związkowi jeszcze jedną szansę. Chyba faktycznie udamy się do psychologa i miejmy nadzieję, że to nam pomoże.  

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam. ❤️

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.