Skocz do zawartości
Alutka1

Co może babcia

Polecane posty

Jestem babcią 12 letniego wnuczka i bardzo martwi mnie fakt , że rodzice wnuka stosują mu dietę   sprawiającą że szybko tyje ( dużo węglowodanów prostych ).  Mama i tata wnuka sami codziennie jedzą słodycze w nadmiarze. Próbowałam wielokrotnie zwracać im uwagę na fakt, że to szkodzi wnukowi... bezskutecznie. Ostatnio zapytałam córkę czy nie sądzi że dobrze by było gdyby poradziła się dietetyka, bo coś trzeba zmienić żeby wnuk przestał tyć. Odpowiedziała , że nie chce rozmawiać ze mną o tym. Nie rozmawiam więc. Nadal jednak bardzo martwię się, bo wiadomo jak zły wpływ na zdrowie ma nadwaga. W jego diecie rodzice nic nie zmieniają - na śniadanie często słodkie płatki z mlekiem, na obiad pierogi na słodko z twarogiem, a skoro już po obiedzie to wtedy czas na deser... Wiem że babcie często niepotrzebnie się wtrącają do tego jak postępują córki z wnukami... więc nie zabieram głosu już w tym temacie tym bardziej że córka tego nie chce. Ograniczyłam wizyty u wnuka , żeby nie widzieć jego posiłków. Czy tylko tyle mogę zrobić ??? Ja nie widzę sposobu aby uratować jego zdrowie. Powiedzcie proszę - co może  w tej sytuacji babcia ?

Dzień dobry,

rozumiem Pani niepokój o zdrowie wnuka. Jeśli chodzi o prawa babci to od wygląda to następująco: https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/edukacja-seniora/3072375,Prawa-babci-i-dziadka.html

Może Pani zasięgnąć rady u prawników rodzinnych czy nieodpowiednia dieta podlega: Narażeniu dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (art. 160 kk) — czyn polegający na stworzeniu swoim zachowaniem sytuacji narażającej człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu (także nieumyślne – art. 160 § 3 kk). Jeśli sprawcą jest osoba, na której ciąży obowiązek opieki nad osobą nara-żoną na niebezpieczeństwo, podlega on odpowiedzialności z tytułu typu kwalifikowanego tego przestępstwa (art. 160 § 2 kk). Zatem odpowiedzialność z tego przepisu może po-nieść np. rodzic lub lekarz.

To od strony prawnej natomiast Pani pozostaje rozmowa z rodzicami, a także z wnukiem. Jeśli ma Pani z nim dobry kontakt to może Pani próbować interesować go kwestią odpowiedniego odżywiania. Może Pani odnosić się do jego hobby czy ważnych dla niego postaci, które dbają o zdrowie i mogą go inspirować do zmiany nawyków jedzeniowych.

Rozumiem, że teraz trudniej uprawiać sport natomiast jest sporo zajęć on-line do których też może go Pani zachęcać - może wnuk interesuje się jakimś konkretnym sportem?

Jeśli wnuk odwiedza Panią to możecie np. wspólnie gotować i w ten sposób nauczyć go dbać o swoje odżywianie.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Dziękuję za szybką odpowiedź, Niestety rodzice nie chcą ze mną rozmawiać na ten temat, a kiedy rozmawiam z wnukiem żądają żeby go nie ,, straszyć", tj nie mówić o konsekwencjach tycia. Droga prawna to ostateczność, nie chciałabym wejść na ścieżkę wojenną z rodzicami wnuka.